PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Polska wśród rynków z największą liczbą inwestycji w nieruchomości komercyjne

Autor: dlahandlu.pl 12 stycznia 2011 14:11

Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła w 2010 roku 5 miliardów euro, osiągając poziom o 90 proc. wyższy od odnotowanego w roku 2009 (2.6 miliardów) - podaje najnowszy raport firmy konsultingowej CB Richard Ellis (CBRE).

Rok 2010 to rok przezwyciężania kryzysu, gdzie tylko w samym 4. kwartale odnotowano ponad 30 transakcji inwestycyjnych w nieruchomości komercyjne o łącznej wartości przekraczającej 1.7 miliardów euro.

W 2010 roku zainteresowaniem inwestorów cieszyły się nieruchomości zlokalizowane w Polsce i Rosji - w tych dwóch krajach przeprowadzono 74 proc. wszystkich transakcji. Patrick O'Gorman, Dyrektor Działu Rynków Kapitałowych na Europę Środkowo-Wschodnią w firmie CB Richard Ellis powiedział: " Około 45 proc. wszystkich transakcji w regionie to duże zakupy, gdzie cena wynosiła ponad 100 milionów euro."

Najważniejszymi transakcjami 2010 roku było nabycie przez Unibail-Rodamco centrów handlowych Arkadia i Wileńska w Warszawie (450 milionów euro).

"W 2011 roku oczekujemy, że największe fundusze inwestycyjne będą podejmowały dalsze decyzje o kolejnych zakupach w naszym regionie. Mijający rok udowodnił bardziej stabilną sytuację w Polsce i w regionie. Wzrost zainteresowania nieruchomościami komercyjnymi w naszym kraju pokazuje, że Polska mimo swojej starej etykiety rynku wschodzącego, jest coraz częściej uważana za rynek coraz bardziej interesujący i dojrzały." - dodał Patrick O'Gorman.

Większość rynków Europy Środkowo-Wschodniej odnotowała kompresję stóp kapitalizacji za najlepsze produkty inwestycyjne pomiędzy 10 a 25 pp.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7869

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane