Polska wypowie Portugalii ochronę biznesu

Autor: dlahandlu.pl 21 lipca 2017 14:57

Na stronie Sejmu pojawił się pierwszy projekt dotyczący zapowiadanej przez rząd akcji wygaszania 23 umów o wzajemnej ochronie inwestycji, jakie Polska podpisała kiedyś z krajami należącymi do Unii Europejskiej. Na pierwszy ogień idzie umowa z Portugalią.

- Obowiązywanie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Republiki
Portugalskiej w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji, sporządzonej w Lizbonie
dnia 11 marca 1993 r., jest kwestionowane przez Komisję Europejską z uwagi na niezgodność Umowy z prawem UE. Podobnie kwestionowane jest obowiązywanie wszystkich pozostałych umów o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji zawartych między państwami członkowskimi UE. W odniesieniu do RP Komisja Europejska zakończyła w listopadzie 2016 r. nieformalne postępowanie
(tzw. EU Pilot) rozpoczęte w czerwcu 2015 r. i rozważa wszczęcie formalnego postępowania
w sprawie niezgodności m.in. tej Umowy z prawem UE. Takie formalne postępowania
Komisji Europejskiej toczą się już przeciwko Austrii, Holandii, Słowacji, Szwecji i Rumunii - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Rząd podaje, że wypowiedzenie umowy nie powinno wpłynąć na stosunki gospodarcze między RP
a Republiką Portugalską.

Według danych Narodowego Banku Polskiego wartość portugalskich inwestycji w RP na koniec 2015 r.) wyniosła 1,1 mld euro (w samym 2015 r. inwestycje portugalskie w RP wyniosły – 195,9 mln euro). Z tym rezultatem RP znajduje się na dziewiątym miejscu wśród docelowych lokalizacji portugalskich inwestycji w świecie (po Holandii, Hiszpanii, Angoli, Brazylii, Luksemburgu, Wielkiej Brytanii, USA i Włoszech), utrzymując dominującą pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej. Należy podkreślić, że rola kapitału portugalskiego w polskiej gospodarce jest znacząca, zwłaszcza w takich branżach jak: handel i dystrybucja, energia odnawialna, bankowość czy też budownictwo, w tym zwłaszcza infrastrukturalne. Generalnie kapitał portugalski do tej pory został zainwestowany w takich branżach jak: handel i usługi (m.in. Eurocash, Jerónimo Martins ze sklepami Biedronka i Hebe, Brisa), nieruchomości i branża deweloperska (m.in. Amorim Revestimentos S.A/Dom KorkowySp. z o.o.), sektor energetyczny, głównie energia odnawialna (m.in. EDP Renováveis, Grupa Martifer), budownictwo (m.in. Mota-Engil, Grupa Martifer, Engenharia), doradztwo biznesowe i usługi prawne (m.in. Sandra Maria dos Santos Carvalho – Business epresentatives), przemysł (m.in. Colep CCL, Simoldes Plasticós, Grupa BA, CARFI, Portucel Soporcel Poland Sp. zo.o.), sektor finansowo-bankowy (m.in. SIBS International, Bank BCP/Banco Comercial Português – właściciel Banku Millennium, PayUp), branża spożywcza (m.in. Porto Food Sp. z o.o., Portugalski Świat Sp. z o.o.), branża tekstylno--odzieżowa (m.in. Parfois, New World, Sp. z o.o., Portugalia Shoes Sp. z o.o.), branża medyczna (m.in. spółka Glintt) oraz ochrona środowiska, informatyka i hotelarstwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • ser 2017-07-24 14:23:55

  portugalski właściciel biedronki doi Polskę jak może

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,99

 • Śr

  6,27

 • Min

  4,75

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9060

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane