Polski karp może zniknąć ze stołów

www.portalspozywczy.pl 28 kwietnia 2016 13:00

Nie milkną echa proponowanego przez rząd nowego Prawa wodnego. Proponowane rozwiązania bezpośrednio uderzą w hodowców ryb. Tradycyjny polski karp może już wkrótce zniknąć z naszych stołów.

Marek Ferlin, prezes Polskiego Towarzystwa Rybackiego, w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl zwraca uwagę, że proponowane rozwiązania uderzą bezpośrednio producentów i hodowców ryb. 

- Dzisiaj mam problemy z tym, aby przekonać członków naszej organizacji żeby jeszcze nie wychodzili na ulice, nie blokowali dróg. Chcemy jeszcze rozmawiać. Nie pamiętam takiej takiej sytuacji, aby rybacy byli gotowi do masowych protestów. To pokazuje w jak trudnej znaleźliśmy się sytuacji - przyznaje Ferlin.

Jak dodaje wciąż nie wiadomo, jaki będzie ostateczny kształt ustawy. Nie jasne są także wyjaśnione wszystkie określenie użyte w projekcie. Niemniej ustawa w proponowanym kształcie zniszczy dorobek życia wielu hodowców. 

- Gospodarstwa, które używają pomp do napełnienia stawów lub uzupełnienia braków wody będą musiały zapłać nawet 82 grosze za metr sześcienny wody. To jest nierealne. Nikt w Polsce nie jest w stanie wytrzymać takiego obciążenia. Już w tej chwili zakładamy, że od 30 do nawet 40 proc. gospodarstw rybnych w Polsce może upaść - mówi prezes Polskiego Towarzystwa Rybackiego. 

Już teraz wielu hodowców zapowiada, że wejście w życie nowych regulacji wymusi na nich sprzedaż gospodarstw i utrzymywanych obiektów. Marek Ferlin przekonuje jednak, że nie jest to wyłącznie kwestia funkcjonowania branży, ale także wielu miejsc pracy. 

- Bezpośrednio związanych z rybactwem jest 7 tys. osób. Nie mówię tutaj o firmach, które są związane pośrednio, a więc o firmach przetwórczych. Także dla przetwórstwa będzie to niezwykle trudna sytuacji - przekonuje Ferlin. 

Prezes Polskiego Towarzystwa Rybackiego przypomina, że polskie przetwórstwo ryb jest bardzo rozwinięte i dobrze wyposażone. Osiągnęło już poziom światowy. Mimo to nadal jego problemem jest niewykorzystanie mocy produkcyjnych. Mogą się one jeszcze powiększyć, gdy zabraknie przetwórstwa pstrąga pochodzącego z polskich gospodarstw.

Całość: portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • TED 2016-04-28 14:34:13

  To jest kolejna dobra zmiana PiS. Rybacy głosowaliscie za dobra zmiana to ją macie i basta

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  14,99

 • Śr

  9,36

 • Min

  6,69

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8682

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane