Polski rynek nieruchomości komercyjnych atrakcyjny dla inwestorów

Autor: portalspozywczy.pl 20 października 2010 14:49

Wartość inwestycji w nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej osiągnęła poziom 1.5 miliarda euro w III kw. 2010 r. Jak pokazują najnowsze badania firmy CB Richard Ellis oznacza to 60 proc. wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem i najwyższy "skok" na wszystkich rynkach europejskich.

Całkowita wartość inwestycji w regionie była najwyższa od dwóch lat, osiągając poziom 3.3 miliarda euro od początku roku, co oznacza sumę znacznie większą od odnotowanego wyniku z całego 2009 roku - 2.6 miliardów euro.

Najwięcej transakcji kupna - sprzedaży przeprowadzono w Polsce i Rosji - około 75 proc. Średnia wartość transakcji inwestycyjnej wyniosła 70 milionów euro, głównie ze względu na zakupy dużych projektów oraz zakupy portfelowe. Największą odnotowaną transakcją w regionie w trzecim kwartale 2010 roku był zakup business parku w Rosji za 285 milionów euro. Przeprowadzono także dwie ważne transakcje portfelowe: firma Panattoni sprzedała swój portfel centrów logistycznych i magazynowych firmie Standard Life Investments, a fundusz Unibail-Rodamco zakupił od firmy Simon Ivanhoe portfel, na który składają się dwa centra handlowe w Warszawie. Zwiększona aktywność inwestorów, wraz z rosnącą ilością i wielkością transakcji spowodowała, że część banków i instytucji finansowych coraz częściej i chętniej udziela kredytów na inwestycje w naszym regionie.

Polska oraz cała Europa Środkowa to jedyne rynki, które odnotowały kompresję stóp kapitalizacji za najlepsze produkty inwestycyjne. CB Richard Ellis szacuje, że w Warszawie spadki osiągnęły nawet 35-50 pp.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9920

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane