PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Poprawiły się oceny dotyczące ważnych zakupów

Autor: PAP 24 stycznia 2014 18:13

W styczniu 2014 roku nastroje konsumenckie dotyczące zarówno sytuacji obecnej, jak i przyszłej poprawiły się - wynika z opublikowanych w piątek badań GUS.

Z badania wynika, że bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 2,8 pkt proc. i ukształtował się na poziomie -20,2.

- W największym stopniu poprawiły się oceny dotyczące dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 6,6 pkt proc.), a w nieco mniejszym oceny dotyczące obecnej, jak i przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (odpowiednio o 3,8 i 3,3 pkt proc.). W porównaniu do stycznia 2013 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 10,6 pkt proc. - napisano w komentarzu.

- Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł o 1,8 pkt. proc. i ukształtował się na poziomie -25,7. Na wartość wskaźnika wpływ miały: z jednej strony poprawa oceny przyszłego poziomu bezrobocia (wzrost o 6,1 pkt proc.) oraz przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 3,3 pkt proc.), z drugiej zaś pogorszenie ocen dotyczących przyszłego oszczędzania pieniędzy (spadek o 2,1 pkt proc.). Ocena przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego pozostała na podobnym poziomie - dodano.

W styczniu br. WWUK osiągnął wartość wyższą o 15,2 pkt proc. niż w analogicznym miesiącu 2013 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    18,99

  • Śr

    15,75

  • Min

    9,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane