PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Popyt na lokale w centrach handlowych na stabilnym poziomie

Autor: portalspozywczy.pl 29 listopada 2010 08:53

Popyt na lokale w centrach handlowych na stabilnym poziomie

Od początku 2010 roku na rynku powierzchni handlowych utrzymuje się stabilna sytuacja. Ponad 940 000 mkw powierzchni handlowych znajduje się aktualnie w czynnej budowie - wynika najnowszego raportu nt. sytuacji na rynku powierzchni handlowych firmy doradczej Colliers International.

- Zauważalna jest rosnąca aktywność deweloperów i jest ona wyższa niż spodziewano się tego jeszcze kilka miesięcy temu. W fazę budowy wchodzi obecnie znacznie większa liczba nowych projektów niż rok temu. Znajdzie to swoje odzwierciedlenie w wielkości nowej podaży w latach 2012-2013 - mówi Małgorzata Trzaskowska, dyrektor w dziale powierzchni handlowych Colliers International.

Większość najemców poważne problemy ma już za sobą. - Możemy oczekiwać utrzymania się popytu na stabilnym poziomie. Największym powodzeniem nadal będą się cieszyły lokale w najlepszych centrach handlowych. Spodziewam się utrzymania stawek czynszu na stałym poziomie w ciągu najbliższych miesięcy, a w przypadku najlepszych centrów handlowych - ich powolnego wzrostu - dodaje Małgorzata Trzaskowska.

Przeczytaj także:

W tym roku całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni handlowych zwiększą się tylko o około 446 000 mkw, co związane jest ze znacznym spadkiem liczby inwestycji rozpoczynanych w okresie kryzysu. Jednak biorąc pod uwagę rosnącą aktywność deweloperów, już w 2011 roku wielkość nowej podaży powinna być porównywalna z tą sprzed dwóch lat.

Na koniec września 2010 całkowita podaż nowoczesnych powierzchni handlowych w Polsce wyniosła 7,86 mln mkw. W trzecim kwartale oddano do użytku zaledwie kilka nowych projektów o łącznej wielkości 56 300 mkw. Całkowita podaż powierzchni handlowych w ośmiu największych miastach wynosi 5,13 mln mkw. W trzecim kwartale tego roku nie oddano do użytku żadnego nowego obiektu handlowego w tych aglomeracjach.

Zasoby powierzchni handlowych w małych i średnich miastach Polski wynoszą obecnie około 2,73 mln mkw. Do użytku oddano trzy nowe obiekty: Galerię Wyszków (6000 mkw), Pomorska Park Handlowy (8780 mkw) w Bydgoszczy oraz największy nowy projekt - Gemini Park w Tarnowie (41 500 mkw). Dzięki oddaniu do użytku Gemini Park znacząco wzrósł wskaźnik nasycenia rynku w Tarnowie - z 364 do 724 mkw na 1000 mieszkańców.

Największe projekty handlowe, których ukończenie planowane jest na 2011 rok, to Millenium Hall w Rzeszowie (79 000 mkw) oraz Galeria Kaskada w Szczecinie (43 000 mkw).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    3,99

  • Śr

    2,55

  • Min

    1,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane