PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Poradnik: Dlaczego klienci rezygnują ze współpracy z firmami?

Autor: Shipbooster 13 kwietnia 2016 09:50

Niezależnie od natury biznesu i ilości klientów, fakt, że choćby jeden zrezygnuje może mieć destrukcyjne konsekwencję. Jakie są powody, przez które klienci opuszczają swoich dostawców czy partnerów biznesowych?

Budżet
Firmy niejednokrotnie mierzą się z sytuacjami, w których zostają pozbawione większości środków na bieżące działania, na rzecz inwestycji w rozwiązania, które pojawią się po określonym czasie. Zmuszone są w takiej sytuacji do tymczasowego np. zmniejszenia ilości oferowanych usług. W takich sytuacjach warto pójść na kompromis z obecnymi klientami, dając zniżkę w związku z pomniejszoną ofertą.

Wartość
Klienci powinni widzieć wartość dodaną, którą uzyskają dzięki twoim produktom lub usługom. Pozytywne wrażenie na temat firmy wśród klientów to najlepsze odzwierciedlenie wartości biznesu.

Zaufanie
Zdobycie zaufania jest fundamentem, który pozwoli ci na długoterminową współpracę z klientami. Szczerość w biznesie to niepodważalny atut, każdy klient doceni to, nawet sytuacjach, gdy prawda nie będzie satysfakcjonująca.

Polityka firmy
Możesz napotkać problem, gdzie osoby z firmy, z którą współpracujesz jest bardzo zadowolona z waszej kooperacji, natomiast tzw. „decision-maker” kwestionuje to. Niekiedy wewnętrzna polityka firmy może zrujnować współpracę.

Apatia
Klienci przeglądając usługi, z których, korzystają bądź firmy, z którymi współpracują czasem zastanawiają się, co takiego wynoszą z tych kooperacji. Emocjonalne przywiązanie pomaga w utrzymaniu lojalności. Pamiętaj, aby personalizować informacje dotyczące klientów, czasem zaskoczyć ich ciekawą ofertą „tylko dla nich”.

Personel
Klient może być przyzwyczajony do konkretnej osoby w firmie, z którą ma ciągły kontakt. Często z takich więzi biorą się problemy, niekiedy po zmianie personelu klient również kończy współpracę z firmą. Na wypadek zmian w personelu.

Niepowodzenie
Niejednokrotnie zdarzają się niepowodzenia w firmach. Często odbija się to na klientach, natomiast w takich sytuacjach należy przyznać się. Istnieje wtedy większe prawdopodobieństwo, że klient nie zaprzestanie współpracy.

Zaniedbanie
Warto dać klientom poczucie, że ich biznesy są istotne i wspierają rozwój twojego. Jeżeli w waszej komunikacji jest niewiele osobistych akcentów lub komunikacja nie istnieje, klienci mogą poczuć się porzuceni.

Potrzeby
Czasami klienci potrzebują zmian, niestety jest to naturalny proces i ciężko temu zapobiec. Możesz próbować urozmaicać swoje oferty zgodnie z wizją klienta, jednak nie zawsze może to mieć pozytywne zakończenie.

Konkurencja
Nie posiadając monopolu musisz mieć świadomość, że konkurencja czyha za rogiem. Są firmy, które mogą oferować podobne usługi po niższej cenie. Warto przeprowadzić badania i wyciągnąć z nich wnioski. Zdefiniuj swoje słabości porównując się do konkurencji. Upewnij się, że jesteś najlepszy patrząc na swoje pozytywne strony.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  8,50

 • Śr

  4,93

 • Min

  2,95

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8189

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane