Poradnik: Jak dobrać odpowiedni system wentylacji dla sklepu?

Autor: Hoval 21 kwietnia 2015 11:34

W obiekcie wielkopowierzchniowym odpowiednie parametry powietrza musza panować praktycznie na całej powierzchni obiektu w strefie przebywania ludzi.

Wyzwaniem przy takich instalacjach jest dobór odpowiedniego strumienia powietrza, co można uczynić w oparciu o normy, które podają zalecane wartości strumienia powietrza przypadające na 1 m² powierzchni dla obiektów handlowych (norma PN-EN 15251).

W przypadku wielkopowierzchniowych obiektów wartości te będą bardzo duże, generując tym samym konieczność stosowania większych urządzeń do przygotowania i obróbki świeżego powietrza, a także jego dystrybucji w postaci kanałów. Przekłada się to na wzrost nakładów inwestycyjnych, a także ogranicza możliwości lokalizacji central wentylacyjno-klimatyzacyjnych i pozostałych elementów instalacji.

Ograniczone możliwości obciążenia stropów hal modułowych wymuszają posadowienie głównych elementów systemu - central oraz agregatów chłodniczych - bądź w obrębie hali bądź w jej bezpośrednim sąsiedztwie, co powoduje ograniczenie przestrzeni komercyjnej, bo sieć kanałów wentylacyjnych ogranicza możliwości aranżacji wnętrza. Jednocześnie kanałowa wentylacja czasem jest trudna do zastosowania w dość niskich obiektach o dużej powierzchni, takich jak hipermarkety.

W tym miejscu przewagę mają zdecentralizowane systemy wentylacji, gdyż ich montaż do stropu obiektu nie wpływa tak bardzo na wytrzymałość konstrukcji, bo dana jednostka obsługuje jedynie wybrany fragment powierzchni, a wbudowane wentylatory mogą być dużo mniejsze. W eksploatacji urządzenie załącza się w danej strefie tylko wtedy, gdy jest taka konieczność. Nie ma zatem jednego dużego urządzenia, które pracuje niezależnie czy świeże i powietrze o odpowiednich parametrach jest potrzebne w całym obiekcie, czy tylko w jednej strefie. Przykładem rozwiązań do zdecentralizowanej wentylacji, ogrzewania oraz chłodzenia powietrza jest RoofVent firmy Hoval.

W jednym urządzeniu umieszczono dwa płytowe wymienniki, przez co osiągana sprawność odzysku ciepła dochodzi do 85%. Pozwala to na obniżenie kosztów przygotowania powietrza, a także zredukowanie zapotrzebowania na energię cieplną dla całego budynku.

Czujniki temperatury wewnętrznej oraz zewnętrznej, mierząc temperaturę i przesyłając ją do regulatora, ustalają różnicę w stosunku do zadanych wartości, która musi zostać pokryta przez nowe parametry nawiewu powietrza.

Interesujące jest także wykorzystanie technologii Air-Injector, polegającej na dostosowywaniu kąta wydmuchiwanego powietrza, tak aby docierało do strefy przebywania ludzi i nie wywoływało dyskomfortu. Możliwe jest również mieszanie powietrza z pomieszczenia z powietrzem świeżym, by zwiększyć oszczędności energetyczne.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,31

  • Śr

    5,76

  • Min

    3,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane