Poradnik: Jak dobrze zaaranżować powierzchnię sprzedażową w sklepie

Autor: dlahandlu.pl 27 lutego 2017 15:17

Poradnik: Jak dobrze zaaranżować powierzchnię sprzedażową w sklepie fot. shutterstock


Każdy koncept handlowy to przede wszystkim odzwierciedlenie potrzeb klienta. Musi uwzględniać wszystkie czynniki wpływające na jego decyzje, od chęci wejścia do sklepu, poprzez dokonanie zakupu, aż do wyjścia - wyjaśnia Anna Sulima-Gillow - kierownik działu projektowego Forbis Design&Build.

Niezwykle ważne jest wyeksponowanie logo, ale oceniane są nawet takie szczegóły jak dobór kasetonu, ekspozycja witryny z wystawą i strefa wejściowa. To właśnie te elementy klient zobaczy jako pierwsze i zachęcą go one do wejścia do sklepu. To na ich podstawie wyrobi on sobie opinię o reszcie ekspozycji. Już sama witryna musi spełniać funkcję informacyjną na temat proponowanej oferty i ewentualnych akcji promocyjnych. Klient musi mieć łatwość oceny co znajdzie w sklepie. Powinna znaleźć się tam czytelna ekspozycja, która będzie odzwierciedlać obowiązujące trendy. Cała kompozycja musi być spójna z wnętrzem, a także z aktualnie prowadzoną kampanią reklamową lub rabatową, a przede wszystkim z wizerunkiem marki.

Optymalny układ sklepu jest ułatwieniem dla klientów w poszukiwaniu asortymentu. Należy stworzyć odpowiedni układ komunikacyjny, który da swobodę poruszania się po sklepie i stworzy ścieżki klienta, co zachęci do wejścia w głąb sklepu i zapoznania się z całą ofert. Ważna jest komunikacja wizualna, która przekaże informacje o danych działach i obecnych ofertach. Wyraźnie oznaczone powinny być kasa i przymierzalnie, aby nie występowało poczucie zagubienia, które zniechęci klienta. Dobrze zorganizowany sklep powinien być podzielony na wyraźne strefy, które odzwierciedlają grupy produktowe. Ważne, aby tworząc strefy starać się zrozumieć potencjalne zachowania klienta. Jeśli w sklepie można znaleźć zarówno płaszcze, jak i szale, stwórzmy ekspozycję tak, aby obie grupy produktów były zlokalizowane obok siebie, a tym samym łatwiej było klientowi dokonać wyboru. Ekspozycja produktów powinna być przygotowana w taki sposób, żeby poruszanie się po sklepie było intuicyjne i swobodne.

Wnętrze sklepu to również styl, kreowany przez kolory, materiały i meble, w projekcie których powinien być zachowany estetyczny standard. Dobrze, aby stylistyka lokalu korespondowała z produktem. Meble nie mogą dominować swoim rozmiarem i stylem nad eksponowanymi produktami, jednak jeśli ich kubatura na to pozwala, powinny posiadać miejsce na magazynowanie asortymentu. Dodatkowe elementy jak siedziska i lustra ułatwią klientowi szybkie przymierzenie i ocenę prezencji obuwia lub ubrań. Bardzo ważną rolę odgrywa oświetlenie, które nadaje wnętrzu ostateczny klimat i tworzy akcenty, które mają zwracać uwagę klientów i wpływać na odbiór produktów. Podłogi i sufity powinny być utrzymane w podobnej estetyce, co reszta sklepu. W obszar aranżacji włączone są też przymierzalnie, których liczba, wymiary, lokalizacja i oznakowanie również zostają poddane ocenie. Ich liczba powinna być dostosowana do liczby kupujących, natomiast wielkość do asortymentu. Przy tej części sklepu ważnym aspektem jest zapewnienie poziomu komfortu i intymności, poprzez odpowiednie wykończenie i wyposażenie. Istotne jest dobre oświetlenie, które powinno zapewnić komfortowe mierzenie ubrań. Nie może być ani za mocne, ani za słabe. Należy zadbać, aby oświetlona była zarówno sylwetka, jak i lustro. Bardzo ważne jest także odpowiednie oznakowanie przymierzalni i wyraźna nawigacja, tak aby z każdego miejsca sklepu można było je dostrzec - podkreśla Anna Sulima-Gillow - kierownik działu projektowego Forbis Design&Build.


Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Magda 2017-02-28 11:47:31

  Najczęściej bywam w Outlet Center w Białymstoku i np. bardzo dobrze czuje się w Croppie, to zdecydowanie mój klimat i fajnie byłoby, gdyby większa ilosc sklepów poszła tą drogą :)

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  3,69

 • Śr

  2,80

 • Min

  2,18

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8777

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane