Poradnik: Jak radzić sobie z absencją chorobową pracowników?

Autor: dlahandlu.pl 29 marca 2017 15:02

Według badań zmiana w wynagrodzeniu o mniej niż 7 proc. nie jest dla pracowników motywująca i nie wpłynie na zmianę ich zachowania. Dlatego też, wdrażając program benefitów finansowych, który ma na celu obniżyć absencję pracowniczą, należy pamiętać, aby był on odczuwalny dla portfela pracowników - wyjaśnia Mikołaj Zając, prezes firmy Conperio, która zajmuje się doradztwem i audytem w sektorze pracowniczej absencji chorobowej.

Wprowadzenie w życie premii uzależnionej od ilości dni, które pracownik spędził na zwolnieniu lekarskim jest bardzo skuteczne. W ten sposób docenimy pracowników, którzy rzadko korzystają ze zwolnień lekarskich, a tych, którzy pozorują choroby zachęcimy do pracy w najprostszy z możliwych sposobów – za pomocą motywacji finansowej 

W zakładach o niskiej rotacji pracowniczej, gdzie zatrudnianych jest mniej niż 200 osób, egzamin zdają tzw. „trzynastki”. Określona liczba pracowników, którzy na zwolnieniu lekarskim przebywają mniej dni niż wynosi średnia, otrzymuje „trzynastkę” na koniec roku, czyli dodatkową pensję. Wprowadzenie 13-tej pensji dla pracowników, którzy nie nadużywają zwolnień lekarskich, działa motywująco na cały zespół.

Drugi sposób finansowej mobilizacji sprawdza się w dużych firmach zatrudniających ponad 200 pracowników. W takich przedsiębiorstwach rekomendowana jest premia grupowa – na podstawie ustalonej dziennej normy, wyrabianej przez zespół pracowniczy. Na przykład 3 pracowników jest w stanie wypracować 60 jednostek dziennie. Jeśli w ustalonej grupie zabraknie jednej osoby, pozostałe 2 będą musiały pracować znacznie wydajniej, żeby otrzymać premię. Premia grupowa bazuje na społecznej odpowiedzialności i akceptacji. Pracownik nieuczciwie przebywający na zwolnieniu w małej grupie szybko zostanie zauważony, a jego zachowanie potępione.

Trzecim sposobem radzenia sobie z absencją jest zaimplementowanie premii złożonej. Rok pracowniczy należy podzielić na kwartały. Każdy miesiąc przepracowany bez chorobowego generuje dodatkową premię. Jeżeli pracownik przez trzy miesiące nie był na zwolnieniu, to pozyskuje jeszcze jeden dodatkowy bonus. Kwartały, w których pracownik nie korzystał z chorobowego, podnoszą bazową kwotę bonusu finansowego, zarówno tego miesięcznego, jak i kwartalnego, co powoduje, że pracownicy z długim stażem, którzy nie korzystają nadmiernie ze zwolnień lekarskich, zarabiają znacznie więcej.

Aby zwiększyć szanse powodzenia przy wdrażaniu finansowej polityki ograniczenia pracowniczej absencji chorobowej należy uwzględnić indywidualne czynniki charakteryzujące specyfikę zatrudnienia w danej firmie. Konieczne jest też zadbanie o przejrzyste zakomunikowanie kadrze zasad przyznawania premii.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    7,08

  • Min

    3,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8561

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 703894

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane