Poradnik: Jak uniknąć części strat, które powoduje absencja chorobowa

Autor: dlahandlu.pl 3 października 2016 13:05

Absencja chorobowa to naturalne zjawisko i zdarza się wszystkim – każdy pracownik wcześniej czy później pójdzie na L4. Powodów może być wiele: choroba własna, dziecka lub członka rodziny, przewlekłe problemy ze zdrowiem oraz inne sytuacje, które są regulowane przez prawo. Co jednak należy zrobić, kiedy absencja chorobowa w firmie niepokojąco wzrasta? Jak rozpoznać usprawiedliwioną i uzasadnioną nieobecność w pracy?

Według danych ZUS-u w 2015 r. Polacy spędzili na zwolnieniach z tytułu choroby własnej 266 milionów dni. Rok temu było to nieco ponad 252 miliony. Kwota obniżonych i cofniętych świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w 2015 roku wyniosła 195 mln zł. Świadczy to o nadużywaniu zwolnień związanych z absencją chorobową. Problem jest na tyle niepokojący, że ZUS postanowił wprowadzić e-zwolnienia, których celem ma być zniwelowanie albo przynajmniej ograniczenie do minimum nielegalnego wykorzystywania świadczeń chorobowych. Nieuzasadnione zwolnienia według ZUS-u stanowią nawet 12 proc. spośród wszystkich przedłożonych przez pracowników. Czy pracodawca może dokonać audytu nieusprawiedliwionej absencji pracowniczej? Jak nie zrazić przy tym do siebie uczciwych pracowników? Jak uniknąć strat finansowych wynikających z bezzasadnej absencji pracowniczej?

Gdy w firmie niepokojąco rośnie liczba osób przebywających na zwolnieniach lekarskich, można skorzystać z pomocy ekspertów, którzy zajmują się audytem zwolnień L4.

– Badanie absencji to proces wymagający szerokiej wiedzy z zakresu zarządzania, prawa i psychologii. To złożona procedura składająca się z oceny sytuacji w obrębie firmy oraz badań terenowych. Działania te mają na celu pogłębioną analizę przyczyn absencji w oparciu o opinie pracowników i zgłoszone przez nich sugestie – mówi Mikołaj Zając z Conperio, które zajmuje się pomaganiem przedsiębiorcom borykającym się z problemem wzrastającej absencji pracowniczej.

Często bywa tak, że absencja chorobowa wiąże się z warunkami pracy, jej specyfiką, zarządzaniem nią oraz czynnikami psychologicznymi. Dlatego w przypadku, kiedy zespół HR zauważy niepokojąco wzrastającą nieobecność pracowników w firmie, w pierwszej kolejności powinien skontrolować dział, którego to dotyka. Kwestia ta jest szczególnie istotna w przypadku dużych zakładów produkcyjnych, gdzie np. łatwo o przeciąg na hali, który potrafi wywołać przeziębienie nawet u całego personelu. Problemy w zakładzie pracy mogą też być spowodowane przez nieodpowiednio dobrane wyposażenie lub sprzęt, którym posługują się pracownicy.

 • Antek 2017-01-13 13:39:49

  Świetnym przykładem, że pracownicy nadużywają L4 jest policja. Kiedy zmniejszyli im wynagrodzenie za przebywanie na chorobowym, nagle ilość absencji chorobowych spadła o połowę. A więc ta połowa ściemniała.  Ci co są rzeczywiście chorzy nie muszą się obawiać. Obawiać powinni się symulanci i bumelanci. Nie bez przyczyny powstaje coraz więcej usług związanych z weryfikacją absencji chorobowych. Ot chociażby firma Comperio się w tym specjalizuje.  Są skuteczniejsi niż ZUS, bo weryfikują w jaki sposób pracownicy na L4 spędzają czas (a często bywa tak, że wyjeżdżają na wczasy lub wakacje).

 • Radoslaw 2016-10-18 09:09:27

  Jeżeli pracownik jest rzeczywiście chory - to jak najbardziej, nie powinien przychodzić do pracy i zarażać innych (tak jak to ma miejsce w przypadku przeziębienia czy grypy). Ale prawda jest taka, że wiele absencji chorobowych to ściema. Szczególnie dla pracodawców, którzy od pierwszego dnia wypłacają zasiłek chorobowy.... Znam firmy które w takich sytuacjach korzystają do weryfikacji zwolnień chorobowych firm zewnętrznych (...) która na zlecenie pracodawcy weryfikuje w dyskretny sposób, czy dany pracownik rzeczywiscie przebywa na chorobowym - a nie np na wakacjach.

 • Waldek 2016-10-03 14:13:18

  12% absencji nieuzasadnionych? Śmiech. Tych absencji jest ponad 60%.

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane