Poradnik: Jak wybrać dobrą nazwę dla e-sklepu?

Autor: pr 18 maja 2016 14:12

Blue Media, po analizie kilku tysięcy nazw polskich e-sklepów obsługiwanych w ramach usługi płatności online, podpowiada czym się kierować przy wyborze nazwy.

Przepis na idealną nazwę sklepu internetowego z pozoru jest nieskomplikowany – ma być chwytliwa, prosta do zapamiętania i wpisania w przeglądarce, a jednocześnie wyróżniająca się na tle konkurencji. Problem w tym, że, jak się wydaje, prawie wszystkie najlepsze domeny internetowe są już zajęte.

Wybór dobrej nazwy dla e-sklepu ma duże znaczenie w procesie budowania wizerunku marki, trzeba więc szukać szans na wtórnym rynku domen albo mocno pogłówkować nad oryginalną nazwą. Na początek trochę inspiracji, wśród sklepów, które start swojej przygody z elektronicznym handlem mają za sobą:

1. Korytamiesne.pl – zupełnie na przekór nazwie, oferuje profesjonalny  grillowany, pieczony catering mięsny,

2. Polenastole.pl – gdzie kupisz naturalne i pełnowartościowe produkty spożywcze,

3. Marchewkowepole.pl – sklep, w którym znajdziesz wszystko dla wegetarian.

To tylko niektóre przykłady oryginalnych i kreatywnych nazw domen, a tym samym marek sklepów internetowych. Od czego zacząć?

1. Przegląd konkurencji

Jedną z dróg jest sprawdzenie jak to robi konkurencja, chociażby dlatego, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jakimi nazwami posługują się sklepy handlujące podobnymi produktami. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdy nazwa naszego sklepu będzie zbliżona lub bardzo podobna do innej, już istniejącej. Albo pozwoli celowo przyjąć ryzykowną strategię na podobną nazwę. Poprzez takie podobieństwo automatycznie można zyskać mniej spostrzegawczych Klientów.

2. Nazwa na… 9 znaków

Jeżeli to możliwe, warto użyć minimalnej liczby znaków, wystarczającej do opisu marki lub oferowanego w sklepie asortymentu. Nazwa nie musi być przesadnie krótka, ale koniecznie powinna być łatwa do zapamiętania przez klientów. Jak wynika ze statystyk zebranych przez serwis gaebler.com, przeciętna długość nazwy domenowej większości spośród 100 tys. najpopularniejszych stron WWW wynosi dziewięć znaków.

- Można to łatwo przećwiczyć – jeżeli masz pomysł na to, co chcesz przekazać nazwą e-sklepu, zapisz to w formie jednego zdania. Następnie spróbuj skrócić to zdanie, aż uzyskasz jedno czy dwa słowa kluczowe – podpowiada Krystian Wesołowski z firmy Blue Media, operatora Płatności Online BM. Wśród przeanalizowanych polskich e-sklepów dwuczłonowe nazwy mają bardzo silną reprezentację (lazienkajutra.pl, szklanewazony.pl, modakorkowa.pl). Z racji naturalnych ograniczeń, nazw składających się tylko z jednego słowa rodzajowego (jak zabawka.pl) jest na polskim rynku znacznie mniej.

 • Ala 2016-05-19 13:24:35

  Ja ostatnio zrobiłam zakupy w sklepie o nazwie Tylem.pl

  Kto po domenie zgadnie co oferuje sklep? ;)

  Faktycznie dobra.trafiona nazwa nie jest wymagana - ale pomaga i nie szkodzi.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  2,19

 • Śr

  1,71

 • Min

  1,09

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane