PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Poradnik: Przygotowanie inwestycji do realizacji budynku tymczasowego

Autor: dlahandlu.pl 1 kwietnia 2015 13:10

Poradnik: Przygotowanie inwestycji do realizacji budynku tymczasowego fot. shutterstock

Inwestycja związana z realizacją budynku to niekiedy proces długi i żmudny. Inwestorzy, w celu szybkiego rozpoczęcia działalności na początkowym etapie, coraz częściej skłaniają się ku rozwiązaniom tymczasowym – budynkom modułowym opartym na kontenerach. Inwestor decydując się na wzniesienie takiego obiektu budowlanego powinien pamiętać jednak o kilku aspektach prawnych.

Jak podaje art. 3 pkt 5 ustawy Prawo Budowlane przez obiekt tymczasowy należy rozumieć budynek przeznaczony do m.in. czasowego użytkowania lub przewidziany do przeniesienia w inne miejsce. Ponadto to także obiekt niepołączony trwale z gruntem, taki jak m.in. budynki modułowe oparte na kontenerach – mówi Piotr Jędrychowski, architekt współpracujący z firmą Touax.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 12 ustawy Prawo Budowlane, takie konstrukcje wymagają jedynie zgłoszenia we właściwym organie administracji architektoniczno-budowlanej, w starostwie lub w urzędzie miasta na prawach powiatu.

Do realizacji obiektu tymczasowego można przystąpić, jeżeli – w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia – odpowiedni organ nie wniósł, w drodze decyzji, sprzeciwu. Należy to zrobić jednak nie później niż 2 lata od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia. Po tym czasie zgłoszenie traci ważność i należy złożyć nowy wniosek – zaznacza Piotr Jędrychowski.

Po upłynięciu 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu wymagane jest już uzyskanie pozwolenia na budowę lub ponowne zgłoszenie obiektu tymczasowego. W takim przypadku warto wiedzieć, że urząd ma prawo wniesienia sprzeciwu zgodnie z art. 30 ust. 6 ustawy Prawo Budowlane, jeśli zgłoszenie dotyczy budowy tymczasowego obiektu budowlanego, o którym mowa w art. 29 ust. 1 pkt 12, w miejscu, w którym taki obiekt istnieje.

Nie mniej jednak, biorąc pod uwagę fakt, że budynki modułowe oparte na kontenerach można postawić nawet w 3 tygodnie, pozostały czas (w zależności oczywiście od wielkości obiektu i zakresu docelowego rozwiązania) wydaje się wystarczający na dopełnienie wszelkich formalności przy realizacji obiektu docelowego. Rozwiązanie to, choć tymczasowe umożliwia stworzenie budynku o pełnym zakresie funkcjonalnym tzn. przestrzeni biurowej, sal konferencyjnych, recepcji, toalet, kantyn, szatni itp. Natomiast szeroki wachlarz wyposażenia wzbogacającego funkcjonalność takiego obiektu, m.in. wentylacja mechaniczna i klimatyzacja, instalacja wodno-kanalizacyjna, sieci teleinformatyczne, nowoczesne oświetlenie, czyni go niezwykle komfortowym. Podobnie jak to jest w przypadku budynków realizowanych przy użyciu tradycyjnych metod budowlanych – mówi Jacek Staniszewski, prezes firmy Touax Sp. z o.o.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,99

  • Śr

    1,36

  • Min

    0,85

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7703

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane