PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Portugalia zmieni prawo, aby zapobiec takim akcjom jak mega promocja w Pingo Doce

Autor: PAP 21 grudnia 2012 22:22

Rząd Pedra Passosa Coelho zamierza ograniczyć akcje promocyjne w działających na terenie Portugalii super- i hipermarketach należących do sieci handlowych. Nowe przepisy mają wejść w życie już w 2013 r.

Jak poinformowała Assuncao Cristas, minister rolnictwa, prace nad rozporządzeniem ograniczającym promocje w wielkopowierzchniowych placówkach handlowych są już bardzo zaawansowane.

"Nowe przepisy mają przeciwdziałać przesadnym promocjom dużych sieci handlowych. Przykładem może być zorganizowana 1 maja br. akcja w placówkach Pingo Doce, należących do grupy Jeronimo Martins" - powiedziała Assuncao Cristas.

Akcja, przeprowadzona przez portugalskiego właściciela polskiej sieci Biedronka podczas wolnego w Portugalii Dnia Pracy, polegała na 50-procentowej obniżce przy zakupach powyżej kwoty 100 euro. Według badania Kantar Worldpanel, promocja spotkała się z odzewem aż 183 tys. portugalskich gospodarstw domowych, zabierając klientów głównie placówkom handlu tradycyjnego.

W sierpniu br. portugalski urząd antymonopolowy nałożył na grupę Jeronimo Martins karę 30 tys. euro. Sankcja była wynikiem stwierdzonych przez instytucję nieprawidłowości podczas mega promocji. Władzom JM zarzucono m.in. dumping w przypadku trzech typów produktów. Władze grupy odwołały się od tej decyzji do sądu.

W grudniu br. gabinet Passosa Coelho poinformował o swoim zamiarze ograniczenia promocji w super- i hipermarketach Towarzystwo ds. Kontaktów z Siecią Rolno-Spożywczą (PARCA), zrzeszające działających na terenie Portugalii dystrybutorów i operatorów wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Z deklaracji złożonych przez rząd wynika, że planowana zmiana przepisów nie będzie dotyczyć handlu tradycyjnego.

Planowane przez rząd rozporządzenie już spotkało się z ostrą krytyką ze strony portugalskiego środowiska handlowego. Ana Morais, dyrektor generalna Portugalskiego Stowarzyszenia Firm Dystrybucyjnych (APED) przestrzegła ustawodawców przed buntem społeczeństwa.

"W sytuacji stale spadającej siły nabywczej konsumenta i pogłębiającego się zubożenia narodu Portugalczycy poszukują dziś w super- i hipermarketach przede wszystkim produktów o dużych obniżkach cenowych. Planowane przepisy uderzą więc nie tylko w spółki dystrybucyjne i sieci handlowe, ale przede wszystkim w końcowego klienta" - powiedziała Ana Morais.

Według szacunków APED w rezultacie organizowanych w portugalskim handlu promocji klienci oszczędzają, co roku łącznie ponad 3 mld euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,70

  • Śr

    1,25

  • Min

    0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane