Portugalia znalazła sposób na sprawną identyfikację wieku kupującego alkohol

Autor: PAP 3 lipca 2015 09:05

Portugalia znalazła sposób na sprawną identyfikację wieku kupującego alkohol Bransoleta będzie wydawana przed koncertami i festiwalami. fot. Shutterstock

W Portugalii obowiązuje nowa ustawa o przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Nakłada ona na organizatorów imprez masowych nakaz identyfikowania nieletnich kupujących trunki na podstawie bransolet z chipem. Urządzenie pomaga w ustaleniu wieku konsumenta.

Bransoleta, zwana potocznie "alkoholową", będzie wydawana głównie w związku z koncertami oraz festiwalami muzycznymi. Odbiór niewielkich rozmiarów urządzenia poprzedzi rejestracja obejmująca imię i nazwisko, adres oraz wiek uczestnika wydarzenia.

Wcześniej już 16-latki mogły kupować piwo i wino, a po pozostałe alkohole miały prawo sięgać dopiero te osoby, które ukończyły 18. rok życia. Obowiązujące od czwartku przepisy ujednoliciły ten wiek; teraz, żeby kupić każdy alkohol trzeba mieć 18 lat.

Znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu alkoholizmowi zobowiązuje organizatorów imprez masowych, podczas których sprzedawany jest alkohol, do weryfikacji wieku klientów, których wygląd wskazuje, że są oni nieletni.

Nowe przepisy dopuszczają stosowanie przez organizatorów imprez masowych także kart konsumpcji, pozwalających na zakup alkoholu na terenie, na którym odbywa się impreza. Utrzymano też obowiązek żądania przez sprzedawcę alkoholu w sklepie lub placówce gastronomicznej okazania dowodu osobistego przez klientów, których wygląd wskazuje, że nie ukończyli 18 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,10

  • Śr

    2,97

  • Min

    2,26

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8820

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane