Portugalski Parlament wzywa do bojkotu właściciela Biedronki

Autor: PAP 5 stycznia 2012 08:59

Deputowani CDS-PP i PSD, ugrupowań rządzących Portugalią, wezwali w środę w parlamencie do bojkotu sklepów firmy Jeronimo Martins.

Podczas wieczornej debaty w Zgromadzeniu Republiki w Lizbonie Joao Almeida, deputowany koalicyjnego bloku chrześcijańsko-ludowego CDS-PP, zaapelował o rozważenie przez Portugalczyków polityki prowadzonej przez firmę Jeronimo Martins (JM). Polityk zarzucił właścicielom grupy koniunkturalizm i zasugerował bojkotowanie portugalskich placówek handlowych należących do rodziny Soares dos Santos.

"Największy udziałowiec grupy JM nie zachował się lojalnie wobec swoich rodaków, opuszczając kraj w sytuacji, kiedy najbardziej potrzebuje on pomocy. Konsumenci również mają prawo wyboru sklepów i omijania obiektów obsługiwanych przez Jeronimo Martins. Bojkot tych placówek byłby w pełni zrozumiały i słuszny" - stwierdził przedstawiciel CDS-PP.

Przeczytaj także:

Od wtorku portugalskie fora internetowe oraz portale społecznościowe są pełne apeli o unikanie należących do JM sklepów Pingo Doce oraz Recheio. Towarzyszą im oskarżenia pod adresem władz grupy, które - ich zdaniem - "w obawie przed wyższymi podatkami odwróciły się od współobywateli".

W poniedziałek grupa Jeronimo Martins poinformowała, że jej największy udziałowiec - Sociedade Manuel dos Santos SGPS - pozbył się wszystkich 56,1 proc. swoich udziałów 30 grudnia 2011 r. Pomimo transferu kapitału do swojej holenderskiej spółki zależnej, utrzymał on jednak prawo do głosu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Jak wyjaśnił PAP Jose Soares dos Santos, dyrektor wykonawczy firmy Sociedade Manuel dos Santos SGPS, decyzja przeniesienia kapitału do Holandii nie ma związku z polityką podatkową, ale jest podyktowana planowaną ekspansją na rynkach zagranicznych i ma pozwolić spółce lepiej prowadzić inwestycje w Portugalii, Polsce, a także na nowym rynku - w Kolumbii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9201
Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane