Poseł Abramowicz na FRSiH: Koniec z przywilejami dla zagranicznych inwestorów

www.portalspozywczy.pl 19 października 2016 20:27

- Inwestorzy niepokoją się naszymi działaniami, bo do tej pory mieli Polskę za kraj, który można kolonizować gospodarczo. My chcemy tylko żeby mogli inwestować na takich samych warunkach, jak firmy polskie. Nie będzie tak, że dostaną specjalne ulgi i pomoc - mówił Adam Abramowicz, poseł PiS podczas sesji tematycznej "Nowe otwarcie w handlu - wpływ regulacji na kształt branży" podczas Forum Rynku Spożywczego i Handlu 2016.

Podczas sesji tematycznej poseł Adam Abramowicz odpowiadał na liczne zarzuty ze strony organizacji zrzeszających polski handel oraz producentów żywności. Głównym argumentem przeciwko legislacyjnym działaniom rządu wobec handlu było wprowadzenie chaosu, który nie działa na korzyść branży spożywczej.

- Mówicie Państwo, że jest chaos. A mogło być też tak, że rząd zakłada reformę i po prostu ją wprowadza, a Wy musicie się podporządkować. Nasz rząd prowadzi gruntowny dialog ze środowiskiem. Jeżeli w Sejmie konsultujemy pomysł mówiąc, że we Francji i Hiszpanii obowiązuje podatek od powierzchni handlowej, całe środowisko mówi, że to nie będzie dobre i my to przekazujemy dalej to nie jest dobre? Mamy w ogóle nie dyskutować? - pytał poseł PiS.

Jak przypomniał, rekomendowana do Ministerstwa Finansów przez Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego wersja podatku handlowego była do zaakceptowania przez organizacje handlowe, w tym POHiD.

- Dopóki nie ma ustawy, nie ma prawa. Pytanie, czy są powody żeby Komisja Europejska zanegowała ustawę o handlu. Tymczasem do dzisiaj z Brukseli nie otrzymaliśmy uzasadnienia. Czekamy na nie i wierzymy, że ten podatek da się obronić, bo obejmował zarówno sieci o polskim, jak i zachodnim kapitale - dodał.

Abramowicz zauważył, że Komisja Europejska niekonsekwentnie interpretuje pojęcie pomocy publicznej. - Nie wiemy czy zarzut pomocy publicznej był skierowany do progresji czy kwoty wolnej. Rządowa ustawa definiuje małe i średnie firmy zgodnie z definicją UE, tj. do 50 mln euro obrotu. Komisja wydaje dyrektywę o pomocy dla MŚP, a następnie uznaje, że jest to nieuzasadniona pomoc publiczna. Nie wszystkich traktuje się jednakowo. Czym są specjalne strefy ekonomiczne jeśli nie pomocą publiczną? Zwolnienie na kilkanaście lat z podatku dochodowego na terenie SSE jakoś Komisji nie przeszkadza - dodał.

Jak przyznał parlamentarzysta, nie wszyscy handlowcy sprzeciwiali się ustawie o podatku handlowym.

- Po uchwaleniu podatku każdy z nas, posłów otrzymał po kilka listów z podziękowaniami od zrzeszeń izb małych i średnich sklepów, że ktoś w końcu się nad nimi pochylił, że podejmujemy działania w celu zmiany struktury handlu polskiego - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,55

  • Śr

    3,20

  • Min

    2,24

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8992

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane