Postawy konsumentów wobec płatności kartą: Gotówką płacą biedni i niewykształceni?

Autor: dlahandlu.pl 28 kwietnia 2016 12:36

Na podstawie wyników „Badania otwartości polskich konsumentów na innowacyjne metody płatności”, przeprowadzonego przez MasterCard, we współpracy z domem badawczym Maison & Partners, wyodrębniono różne rodzaje postaw wobec nowych form płatności.

Cztery wyodrębnione grupy konsumentów cechuje następujące podejście do nowych metod robienia zakupów oraz płacenia za nie:

Racjonalni Pragmatycy (20% badanych) – Nowoczesne rozwiązania technologiczne, czy to w zakresie używanego sprzętu czy metod płatności, traktują z dystansem. Nie eksperymentują, raczej czekają aż innowacje staną się bardziej powszechne. Jednocześnie są pragmatyczni: akceptują fakt, że żyjemy w zmieniającym się świecie, w którym nowe technologie grają coraz ważniejszą rolę, dlatego starają się nie zostawać zupełnie w tyle. Racjonalni Pragmatycy rozważnie podejmują decyzje zakupowe. Raczej rzadko robią zakupy w sieci, a jeśli już, to preferują płatność za pomocą przelewu. Są jednym z najbardziej „ukartowionych” segmentów, ale dość niechętnie podchodzą do „nowinek” w płatnościach takich, jak np. płatności mobilne. Są to przede wszystkim osoby w wieku 45+, ze średnim wykształceniem.

Aktywni Kartowicze (35% badanych)  – Osoby zadowolone z życia, aktywne, otwarte na nowe doświadczenia. Najczęściej mają średnie lub wyższe wykształcenie oraz ponadprzeciętne dochody. Płacenie, podobnie jak robienie zakupów, powinno być według nich przede wszystkim szybkie i wygodne. Aktywni Kartowicze posiadają dużo nowoczesnych urządzeń, takich jak smartfon czy laptop, i intensywnie korzystają z internetu, zarówno w domu, jak i w pracy. Często kupują online, wybierając produkty z różnych kategorii. Chętnie płacą bezgotówkowo, głównie kartami płatniczymi. Wyróżniają się częstszym niż inni badani korzystaniem z kart kredytowych.

Zagubieni Gotówkowicze (24% badanych) – Są trochę zagubieni w szybko zmieniającym się świecie nowych technologii. Mają niskie poczucie bezpieczeństwa w sieci i rzadko robią zakupy online. Mają również ograniczone zaufanie do nowoczesnych metod płatności, dlatego za zakupy, również te wysyłkowe, płacą gotówką. Jest to segment o najniższym poziomie „ukartowienia”, przywiązany do papierowej formy pieniądza. Wśród Zagubionych Gotówkowiczów jest najwięcej osób, które nie pracują zawodowo, a zajmują się domem, a także osób o najniższych dochodach. 

Aspirujący Zakupowicze (20% badanych) – Są to przeważnie osoby młode, uczące się bądź studiujące. Z jednej strony mają raczej niewielkie dochody, a z drugiej – czerpią dużo radości z wydawania pieniędzy i bywają rozrzutni. Zależy im na tym, żeby „być na bieżąco”. Aspirujący Zakupowicze są bardzo dobrze obeznani z nowymi technologiami i lubią gadżety elektroniczne, takie jak np. tablety. Czują się bezpiecznie w internecie i intensywnie z niego korzystają, również do zakupów. Jednocześnie za e-zakupy zaskakująco często płacą gotówką. Wydaje się, że są otwarci na innowacyjne formy płatności, ale jeszcze nie nacieszyli się pieniędzmi i dlatego lubią je fizycznie posiadać.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • junka 2016-04-30 22:22:57

    ja płacę kartą bo tak jest wygodnie. a że też mogę na niej sprawdzać stan konta, dzięki wyświetlaczowi, to tym chętniej z niej korzystam.

  • Bekart 2016-04-29 01:30:59

    Artykul to propaganda. Gotowka placa ludzie madrzy, ktorzy nie chca byc uzaleznieni od banksterow.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9386

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane