Potrzebne zmiany w przepisach o budowie sklepów wielkopowierzchniowych

Autor: Rzeczpospolita 31 października 2011 09:35

Przez lukę w przepisach urzędnicy twierdzą, że nie można stawiać dużych sklepów tam, gdzie nie ma planów zagospodarowania. Sądy uznają inaczej - informuje Rzeczpospolita.

Kaufland chciał wybudować sklep w Tarnowie. Okazało się, że dla działek, na których miał powstać, nie było miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wystąpił więc o wydanie warunków zabudowy. Prezydent miasta odmówił, uznając, że zabraniają tego przepisy. Decyzja wzbudziła wątpliwości, gdyż nie ma żadnego przepisu, który wprost zabraniałby stawiania super- lub hipermarketów na terenach, które nie są objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego - czytamyw "Rz".

Naczelny Sąd Administracyjny w kolejnych orzeczeniach stoi na stanowisku, że wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla sklepów wielkopowierzchniowych jest niedopuszczalne i można je budować wyłącznie na podstawie planów miejscowych - pisze gazeta.. Jednak analizując brzmienie ustawy o planowaniu, trudno nie podzielić poglądu części wojewódzkich sądów administracyjnych, które uznają, że takiego zakazu nie ma. Wątpliwości mogłyby rozwiązać dopiero zmiany w przepisach. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,50

  • Śr

    3,33

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane