PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Powstaje coraz więcej małych i średnich centrów handlowych

Autor: www.dlahandlu.pl 10 lipca 2012 10:12

Od początku roku w nowych centrach powstało 220 tys. mkw. powierzchni handlowej. W ciągu dwóch lat nasz rynek wzbogaci się jeszcze o 620 tys. mkw.

Całkowita powierzchnia najmu w centrach handlowych w Polsce według danych Jones Lang LaSalle (JLL) wynosi obecnie 7,8 mln mkw.
W ostatnich trzech miesiącach centra zakupowe otwierały się zarówno w dużych ośrodkach miejskich, jak i w miastach liczących mniej niż 200 tys. mieszkańców. Poza największym projektem oddanym do użytku w drugim kwartale bieżącego roku w Kielcach, centra handlowe otwarte zostały m.in. we Wrocławiu, Gorzowie Wielkopolskim, czy Tczewie.

Wśród realizowanych teraz centrów handlowych, które zostaną przekazane do użytku w ciągu najbliższych dwóch lat przeważają (60 proc.) małe i średniej wielkości obiekty liczące poniżej 40 tys. mkw. W większości przypadków realizowane są w mniejszych miastach. W głównych aglomeracjach w budowie jest obecnie 302 tys. mkw. Otwarcie zdecydowanej większości z nich (80 proc.) zaplanowane zostało na 2013 rok. Należą do nich m.in.: Wzgórze w Gdyni, Galeria Katowicka, Poznań City Centre przy dworcu głównym.
Poznań cieszy się z resztą szerszym zainteresowaniem deweloperów. W stolicy Wielkopolski planowana jest budowa także mniejszych placówek zakupowych. Na poznańskim Dębcu, w rejonie miasta gdzie nie było dotąd nowoczesnego obiektu handlowego niebawem rozpocznie się budowa Galerii Dębiec. Centrum usytuowane będzie w sąsiedztwie powstającego obecnie nowego osiedla mieszkaniowego Red Park przy Lasku Dębieckim.

W tym roku planowane zostało także otwarcie w Szczecinie i Rzgowie pod Łodzią dwóch z trzech pozostających w budowie centrów outletowych. Takich placówek funkcjonowało dotąd w naszym kraju siedem.

Najwyższe stawki za wynajem powierzchni handlowych tradycyjnie obowiązują w Warszawie. Choć przeciętnie w stolicy 1 mkw. kosztuje do 45 euro to z analiz Colliers International wynika, że w najlepszych lokalizacjach w mieście w przypadku powierzchni ok. 100 mkw. trzeba zapłacić 70-100 euro/mkw. miesięcznie. Stawka spada do 10-12 euro za mkw. przy wynajmie dużych lokali w parkach handlowych.

W Warszawie brakuje wolnej powierzchni handlowej, co powoduje że stawki czynszowe mają tendencję wzrostową. Dzieje się tak, bo do notowanego na stołecznym rynku niezwykle niskiego wskaźnika pustostanów, dochodzi jeszcze znacząca siła nabywcza ze strony mieszkańców miasta.
W takich miastach jak Poznań, Wrocław, Kraków czy Trójmiasto stawki najmu w najlepszych centrach handlowych osiągają wartość 40-50 euro za mkw. za lokale o metrażach ok. 100 mkw. W parkach handlowych utrzymują się na poziomie 8-10 euro/mkw. miesięcznie. W aglomeracji katowickiej czynsze w nowych centrach są wyjątkowo nieco wyższe i wynoszą 45-60 euro za mkw.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    5,99

  • Śr

    4,03

  • Min

    2,82

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane