PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Poznański rynek handlowy zdominowany przez tradycyjne centra handlowe

Property News 13 stycznia 2015 11:19

Wysoki wskaźnik nasycenia powierzchnią handlową nie przeszkadza deweloperom w planowaniu kolejnych inwestycji handlowych na terenie Poznania. Właściciele i zarządcy nieruchomości toczą jednak ciężką walkę o najemców, co skutkuje wysoką presją na stawki najmu. Czy wielkopolskie centra handlowe przetrwają nadchodzące trudne czasy?

W całej Wielkopolsce funkcjonuje obecnie 35 centrów handlowych o łącznej powierzchni 931 tys. mkw. Ponad 60 proc. tej liczby zlokalizowane jest w samym Poznaniu. Oznacza to, że lokalny rynek jest już teraz jednym z najbardziej nasyconych w Polsce. Kolejne 150 tys. mkw. powierzchni w budowie z pewnością nie ułatwi działalności firmom deweloperskim i właścicielom nieruchomości.

- Ilość powierzchni handlowej w mieście jest już absolutnie wystarczająca. Wszelkie nowe otwarcia nie spowodują zwiększenia sprzedaży (lub tylko w minimalnym stopniu), natomiast podniosą koszty działalności przedsiębiorstw handlowych, co w efekcie dla nikogo nie będzie korzystne. W stolicy Wielkopolski jest natomiast wciąż miejsce dla wyspecjalizowanych, niedużych osiedlowych obiektów - twierdzi Stanisław Bogacki, prezes Solar Company.

Przeczytaj także:

Potrzebę rozwoju niewielkich formatów handlowych sygnalizuje coraz większa liczba sieci, które chcą być bliżej swoich klientów. Zdaniem analityków niewielkie lecz optymalnie położone, dysponujące dobrym zestawem najemców uwzględniających market, drogerię, sklepy modowe oraz placówki usługowe obiekty mają wciąż rację bytu.

Z drugiej strony analitycy zwracają uwagę na wciąż niski poziom pustostanów, który wynosi około 3,8 proc. Dodatkowo na terenie aglomeracji funkcjonują centra, które wyróżniają się od innych ofertą najemców, zakresem zastosowania nowych technologii czy architekturą. To przyciąga klientów. Jednocześnie Poznań charakteryzuje się jednym z najwyższych w Polsce wskaźników siły nabywczej.

- Obecnie poznański rynek handlowy zdominowany jest przez tradycyjne centra - zarówno te pierwszej generacji i hipermarketami i małymi galeriami handlowymi, przez tradycyjne centra handlowe jak Galeria Malta i Galeria Pestka, po najnowsze obiekty, łączące różne funkcje (Stary Browar, Poznań City Center). Park handlowy IKEA Franowo jest jedynym obiektem tego formatu w całej aglomeracji usytuowanym tuż poza granicami miasta, a Factory Outlet Luboń - jedynym centrum wyprzedażowym w całym regionie - wylicza Magdalena Sadal, starszy konsultant, Dział Wycen i Doradztwa, Cushman & Wakefield.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    1,70

  • Śr

    1,25

  • Min

    0,88

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane