PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Pracodawcy mają obowiązek założenia bezpłatnego profilu płatnika ZUS

Autor: dlahandlu.pl 27 lipca 2015 10:20

7 lipca br. prezydent podpisał ustawę wprowadzającą m.in. e-zwolnienia lekarskie od 2016 roku. Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce  wprowadzić Platformę Usług Elektronicznych, który ma zastąpić dokumentację i korespondencję papierową. Zmiany obejmą również zwolnienia lekarskie.

Do końca 2015 roku wszyscy pracodawcy mają obowiązek założenia bezpłatnego profilu płatnika składek w systemie teleinformatycznym ZUS. Wyjątek stanowią małe firmy, zatrudniające mniej niż 5 osób. Te bowiem będą miały wybór – mogą, ale nie muszą dokonać takiej rejestracji. Oznacza to, że od początku nowego roku pacjenci nie będą musieli osobiście zanosić zwolnień lekarskich do pracodawców, zarówno ZUS jak i pracodawca otrzymają je drogą elektroniczną. Tradycyjna papierowa forma zaświadczenia ZUS ZLA będzie obowiązywała wyłącznie tych przedsiębiorców, którzy nie posiadają konta w systemie oraz lekarzy, którzy z różnych powodów, np. wizyty domowej, nie mają do niego dostępu.

Jak przekonuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, wprowadzenie e-zwolnień poprawi efektywność obsługi zaświadczeń lekarskich, skróci czas wystawiania zwolnień i otrzymywania druku przez ZUS, a przede wszystkim przyniesie oszczędności. ok. 212 mln zł rocznie. Uda się je wygenerować m.in. dzięki zmniejszeniu zatrudnienia osób obsługujących papierowe druki. W chwili obecnej do siedziby ZUS wpływa ok. 2 mln zwolnień lekarskich miesięcznie, co wymaga zatrudnienia na pełen etat 56 osób, które wprowadzają druki do systemu i dodatkowych 50 osób obsługujących proces przyjmowania i wydawania bloczków zwolnień dla lekarzy. Oszczędności mają zostać wygenerowane również dzięki zmniejszeniu kosztów druku bloczków ze zwolnieniami, które rocznie pochłaniają 1,3 mln zł.

Wzrost oszczędności nastąpi także dzięki eliminacji nadużyć. Jak twierdzi Dorota Olczak z Inventage: - Obecnie ze względu na okres przekazywania dokumentów kontrola krótkoterminowego zwolnienia jest praktycznie niemożliwa, w przyszłości kontrola będzie mogła zostać przeprowadzona w znacznie krótszym czasie.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • Sieznam 2015-07-27 23:10:33

    Oszczędzą 212 mln zwalniając 106 osób oraz 1,3 mln przez brak druku bloczków.    Szkoda, że tak nie oszczędzają na informatyzacji, która już pochłonęła 3 MILIARDY !!! złotych, a to nie koniec !!    ZUS to żywy trup, im prędzej ten wrzód, na polskim organizmie zostanie usunięty, tym szybkiej Polscy przedsiębiorcy odzyskają równowagę, a pracownicy zyskają możliwość godziwej emerytury i co ważne wszyscy będą mieć pieniędzy jak lodu.    Cały ZUS won, emerytury i ubezpieczenie prywatne, lokale po ZUS na biurowce sprzedać, a rynek pracy wchłonie każdego z pracowników, którzy w wyniku przekształceń stracą pracę.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7869

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane