Pracodawcy nie chcą przechowywać dokumentów przez 50 lat

Autor: Konfederacja Lewiatan 30 kwietnia 2015 10:50

Wprowadzenie elektronicznej archiwizacji dokumentów pracowniczych i znaczne skrócenie okresu ich przechowywania - proponuje Konfederacja Lewiatan, oceniając projekt nowelizacji kodeksu pracy.

Projekt, który trafił do konsultacji, ma ograniczyć koszty ponoszone przez pracodawców z tytułu przechowywania dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy. Obowiązywać mają nowe okresy przechowywania dokumentacji, zróżnicowane w zależności od rodzaju dokumentu i jego przydatności do celów bieżących, dochodzenia roszczeń ze stosunku pracy oraz dla celów emerytalno-rentowych. Mają być więc trzy okresy:
- okres zatrudnienia (określany jako „0 lat", tj. zniesienie obowiązku przechowywania dokumentu po zakończeniu zatrudnienia u danego pracodawcy),
- pięcioletni okres po ustaniu zatrudnienia (dla dokumentacji, która może być pomocna przy dochodzeniu roszczeń ze stosunku pracy)
- 50-letni okres po ustaniu zatrudnienia (dotyczący dokumentów gromadzonych dla celów emerytalno-rentowych).

- Naszym zdaniem zmiany są niewystarczające. Pracodawcy od dawna oczekują na wprowadzenie elektronicznej archiwizacji dokumentów. Stąd postulujemy, aby nie przeprowadzać nieznaczących zmian legislacyjnych tylko wdrożyć systemowe rozwiązania, które pozwolą na alternatywne przechowywanie dokumentacji pracowniczej w postaci cyfrowej. Przyczynią się one do zmniejszenia kosztów administracyjnych pracodawców, czego konsekwencją będzie zwiększenie inwestycji - mówi Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Aktualnie obowiązujące przepisy nakładają na pracodawców wymóg przechowywania dokumentacji pracowniczej w formie tradycyjnej, czyli papierowej. Dotyczy to wszelkich dokumentów zgromadzonych zarówno w procesie rekrutacji, podczas trwania stosunku pracy, jak i wydanych w związku z zakończeniem zatrudnienia. Wywiązanie się z tego obowiązku jest nie tylko trudne do zrealizowania, ale też bardzo kosztowne dla pracodawców. Duża rotacja zatrudnienia powoduje, że z każdym rokiem przybywa archiwizowanych akt osobowych.

- Pracodawcy nie są zainteresowani pięcioletnim okresem przechowywania dokumentacji, gdyż musieliby dodatkowo angażować służby kadrowe do dokonywania weryfikacji akt dla każdego pracownika, co jest zbyt czasochłonne i mało efektywne. Tego rodzaju działania jedynie zmniejszą zawartość teczek osobowych, co pozostaje bez wpływu na ogólny koszt ich przetrzymywania - dodaje Grażyna Spytek-Bandurska.

Obecnie istnieje obowiązek przechowywania teczki osobowej z pełną dokumentacją pracownika przez okres 50 lat, pomimo że część tej dokumentacji nie jest przydatna. Lewiatan proponuje, aby ten okres znacząco skrócić.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • pracownik 2015-05-04 17:39:14

    Bardzo trafna uwaga Przedmówcy, zgadzam się w 100%.

  • analityk 2015-04-30 19:20:34

    Może jednak wrócić do dawne tradycji i w większej mierze zatrudniać na stałe, bezterminowe umowy. Mieć lojalnych, znających się na rzeczy pracowników. Od razu byłyby mniejsze koszty przechowywania dokumentacji, a przy okazji także niższe koszty rekrutacji, szkolenia nowych pracowników. Pracownik bardziej doświadczony jest też bardziej wydajny co oznacza, że przynosi firmie większe zyski. No i trzeba zrozumieć, że całkowite koszty nigdy nie zejdą do zera, bo oszczędzając na jednym okazuje się, że trzeba więcej wydać na co innego.

    Poza tym, skrócenie okresu archiwizacji dokumentów w momencie wydłużania się czasu zatrudnienia to działanie na szkodę pracowników, którzy mogą mieć z tego powodu problem z udokumentowaniem okresów zatrudnienia. Zyskać może na tym tylko ZUS. Może właśnie o to chodzi?

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane