Pracodawcy RP: Prowadzenie biznesu w Polsce łatwiejsze, ale nadal niełatwe

Autor: dlahandlu.pl 25 października 2012 09:50

- Pracodawcy RP od dłuższego czasu domagają się usprawnienia wydawania pozwoleń na budowę, co pozwoliłoby przyspieszyć proces inwestycyjny i obniżyć jego koszty. Procedur w tym zakresie jest obecnie zbyt dużo i ciągną się one miesiącami. Rząd co prawda proponuje przygotowanie Kodeksu budowlanego, lecz do końca prac nad tym projektem jest nadal daleko - mówi Piotr Rogowiecki, ekspert organizacji.

W podrankingu podatkowym wypadamy gorzej. - Przepisy w dalszym ciągu są skomplikowane, niejasne, a interpretacje podatkowe - nierzadko ze sobą sprzeczne - mówi Piotr Rogowiecki i przypomina, że bez dobrego doradcy podatkowego, w niektórych przypadkach trudno sobie poradzić.

Nadal należy pracować nad poprawą wydajności sądownictwa gospodarczego, gdyż sprawy wciąż trwają zbyt długo. - Poprawa jest wyraźna - w ciągu ostatnich lat zeszliśmy od blisko 1000 dni do ponad 600 - i powinniśmy dalej iść tą drogą. Kwestia skutecznego dochodzenia należności rozstrzyga często o „być albo nie być" przedsiębiorcy - kończy ekspert Pracodawców RP.

Według raportu Doing Business 2013 Polska znalazła się na czele listy państw, które najbardziej usprawniły warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Poprawę sytuacji prowadzenia biznesu potwierdzają także opracowania Banku Światowego, wg którego nasz kraj awansował z 62. na 55. miejsce. Pracodawcy RP wyrażają zadowolenie z faktu, że do Ministerstwa Gospodarki - jeszcze do niedawna osamotnionego na polu deregulacji i usprawnienia warunków prowadzenia biznesu - dołączyło Ministerstwo Sprawiedliwości.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,13

  • Śr

    5,96

  • Min

    0,00

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9413

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane