Pracownicy polskiego Amazona odzyskali wolny dzień

Autor: gazeta.pl 2 kwietnia 2015 12:40

Amazon chciał nam zabrać wolny wielkanocny poniedziałek - twierdzą związkowcy z centrum koncernu pod Wrocławiem. Postawili się amerykańskiemu gigantowi i wywalczyli, że do pracy przyjedzie tylko ten, kto chce i zarobi dwa razy więcej niż normalnie - pisze gazeta.pl.

Zgodnie z Kodeksem pracy praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona. Przepis można ominąć jedynie w przypadku, gdy praca ma być wykonywana na rzecz zagranicznych kontrahentów, u których dany dzień nie jest dniem świątecznym.

Ale poniedziałek wielkanocny jest świętem w krajach, do których pracownicy Amazona w Polsce wysyłają paczki. Więc i ta furtka prawna nie ma zastosowania.

Amazon zamieszania z wielkanocnym poniedziałkiem nie komentuje. Rzeczniczka Marzena Więckowska oświadczyła, że w poniedziałek centra logistyczne zostaną otwarte, ale nie będą obowiązywały zmiany. Pracownicy, którzy chcą pracować w poniedziałek, mają taką możliwość. Osoby, które przyjdą do pracy tego dnia, otrzymają wynagrodzenie za nadgodziny, czyli 200 proc. standardowej stawki.

Oświadczenie Amazon Fulfillment Polska: 

„Praca w niedziele i święta odbywa się zgodnie z art. 151 § 10 Kodeksu Pracy. Amazon przestrzega wszelkich zapisów polskiego prawa pracy. Mamy regularne zmiany 4 x 10 godzin rozłożone na wszystkie 7 dni tygodnia, w tym święta państwowe. W niedziele i święta nasi pracownicy otrzymują 100% dodatków za pracę w te dni, w związku z czym zmiany w niedziele i święta są wśród naszych pracowników popularne”.

Praca w niedziele i święta jest zgodna z prawem ze względu na zmianowy charakter pracy, co stanowi jeden z wyjątków wymienionych w art. 151 § 10 Kodeksu Pracy. Amazon Fullfilment Polska nie jest „spółką handlową” w związku z czym zakaz pracy w święta go nie dotyczy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • N. 2015-04-02 13:08:24

    No i fajne. Lenie stracą, pracowici zarobią. Tak powinno być.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane