PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Prawie 40-proc. wzrost przychodów Baltony

Autor: www.dlahandlu.pl 19 maja 2015 12:57

W I kwartale 2015 roku Baltona osiągnęła niemal 92 mln zł przychodów. Wynik ten zwiększył się o 37,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2014. Jednocześnie spółka notuje wynik EBITDA na poziomie minus 0,5 mln zł , tj. o 3 mln zł lepszy niż w tym samym okresie roku ubiegłego, osiągając EBITDA za ostatnie 12 miesięcy w wysokości niemalże 13 mln zł.

– Osiągnęliśmy 92 mln zł sprzedaży, czyli blisko o 40 proc. więcej niż rok temu. Wynik zawdzięczamy głównie dobrej sprzedaży w sklepach na lotniskach oraz w segmencie gastronomicznym. Również strata netto zmniejszyła się zdecydowanie. Największy negatywny wpływ na wynik w pierwszym kwartale ma sezon zimowy  – mówi Piotr Kazimierski, członek zarządu Baltona SA. – Pierwszy kwartał w naszej branży jest tradycyjnie najsłabszy z całego roku. Sezon letni zaczyna się pod koniec czerwca i trwa do końca września. Tak jak w zeszłym roku zanotowaliśmy stratę, która jednak obecnie, zdecydowanie się zmniejszyła – twierdzi Kazimierski. - Warto przy tym zauważyć, że pomimo straty w I kwartale, wynik EBITDA za ostatnie 4 kwartały poprawił się z 9,4 mln na koniec 2014 do 12,5 mln na koniec 1 kwartału – dodaje.

Starta netto spółki wyniosła 3,5 mln zł.

Wynik netto Grupy Baltona jest negatywny ze względu na sezonowość oraz nieznacznie zwiększoną amortyzację względem 2014 roku. Z operacyjnego punktu widzenia Baltona osiąga obecnie solidne wzrosty, głównie w Polsce, dzięki znacznej poprawie w gospodarce i wzroście ruchu pasażerskiego oraz średniego wydatku na pasażera. W ostatnim czasie cena akcji sięgnęła prawie 8,50 zł , co przy obecnych wynikach i mając sezon letni przed sobą wydaje się bardzo atrakcyjna w ocenie Zarządu spółki.

W kwietniu 2015 roku zarząd przedstawił plan reorganizacji działalności spółki, który będzie realizowany do końca 2015 roku. Jego celem jest: optymalizacja procesów logistycznych, wykorzystanie rosnącej siły zakupowej grupy kapitałowej, optymalizacja poszczególnych linii biznesowych, rozbudowa centrów kompetencji. Efektem wprowadzanego procesu będzie oszczędność 3-4 mln zł poczynając od 2016 roku.

Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego „Baltona” S.A. jest największym operatorem sklepów wolnocłowych w Polsce.

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane