PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Prawnicy krytycznie o projekcie PSL dot. nieuczciwych praktyk handlowych

www.portalspozywczy.pl 21 lipca 2015 20:32

Pod koniec maja do Sejmu trafił projekt ustawy „o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych przedsiębiorców zajmujących się obrotem produktami spożywczymi lub rolnymi wobec dostawców tych produktów” zgłoszony przez posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Negatywną opinię o przedłożonym projekcie ustawy przedstawił m.in. Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych.

Projekt ustawy przewiduje zwiększenie uprawnień prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta, który miałby decydować o tym, czy działania podejmowane przez sieci handlowe są zgodne z prawem. W przypadku złamania przepisów ustawy prezes UOKiK nakładałby na przedsiębiorcę karę pieniężną nie przekraczającą 10 proc. przychodu, który został osiągnięty w roku rozliczeniowym poprzedzającym nałożenie kary. Jednocześnie kara nie mogłaby być niższa niż 100 tys. złotych.

Negatywną opinię o przedłożonym projekcie ustawy przedstawił m.in. Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych. W ocenie uwzględniono formalny zakres projektu, ale także jego merytoryczne zapisy. Jak podkreślono, uzasadnienie projektu jest niespójne z jego treścią. Co więcej, brak jest odpowiedniego uzasadnienia dla wysokości kary, którą w świetle projektowanych przepisów ma nakładać prezes UOKiK.

- Wskazany cel podstawowy – „wyeliminowanie z łańcucha dostaw żywności stosowania nieuczciwych praktyk handlowych przez segment handlu, w tym handlu wielkopowierzchniowego” – może być osiągnięte za pomocą istniejących instrumentów (…) Cele wskazane w uzasadnieniu powinny być zrealizowane poprzez nowelizację obowiązujących ustaw – napisano w opinii. 
Projektu broni przedstawiciel wnioskodawców w procesie legislacyjnym poseł Krzysztof Borkowski z PSL, którego zdaniem przedłożone propozycje różnią się od obowiązującej ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji – brak w niej przepisów karnych, przez co występują problemy z jej egzekwowaniem.

Krzysztof Borkowski odpiera również zarzut, że ustawa uderzy także w mniejszych przedsiębiorców.
- Nie ma znaczenia kogo będzie dotyczył projekt. Nikt nie powinien pobierać dodatkowej opłaty za wprowadzenie produktu na sklepowe półki. Marże handlowe i tak są wysokie. Producentom nikt nie płaci za sam fakt wytwarzania przez nich produktów – zauważa w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

Czytaj więcej na portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8523

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane