PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Prawnicy o handlu w niedziele: Dyskryminacja franczyzy niezgodna z Konstytucją

Autor: dlahandlu.pl 2 września 2016 14:01

Niezrozumiałe i dyskryminujące jest dopuszczenie możliwości handlu w niedziele i święta przez przedsiębiorców będących osobami fizycznymi wykonującymi we własnym imieniu działalność gospodarczą, z wyłączeniem przedsiębiorców wykonujących we własnym imieniu działalność gospodarczą na podstawie umowy franczyzy lub umowy agencji - ocenia prof. dr hab. Marek Chmaj, radca prawny, Chmaj i Wspólnicy sp.k.

Wyłączenie możliwości świadczenia usług handlowych przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą na podstawie umowy franczyzy i umowy agencji w niedziele i święta jest niezgodne z zasadą równości podmiotów posiadających wspólną, wyróżniającą ich
cechę.

W przypadku wprowadzenia projektowanych przepisów odnoszących się do franczyzobiorców i przedsiębiorców prowadzących działalność na podstawie umowy agencji dojdzie do różnicowania opartego na cechach nierelewantnych, a więc dojdzie do arbitralnego działania ustawodawcy.
Różnicowanie sytuacji równych sobie przedsiębiorców w procesie gospodarczym jest niezgodne z zasadą sprawiedliwości społecznej. Przyznawanie większych uprawnień jednym podmiotom bez wyraźnej i spójnej z przepisami prawa przyczyny jest niedopuszczalne i rażąco narusza art. 2 oraz art. 32 ust. 1 Konstytucji.

Wprowadzenie art. 3 ust. 7 oraz art. 4 ust. 1 pkt 7 i 8 Projektu spowoduje bezzasadne ograniczenie wolności działalności gospodarczej, sprzeczne z możliwościami reglamentacji wolności gospodarczej
przyznanymi ustawodawcy na podstawie art. 22 Konstytucji.

Pełna opinia w okienku MULTIMEDIA

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • mario 2016-09-05 15:26:05

  Z tym opodatkowaniem to jest wielkie nieporozumienie, czy mały czy duży ale z obcym kapitałem nie będący obywatelem Polski podatek ma płacić, a od Polski przedsiębiorstw trzy h... w bok. Biznes jest obcy, to ten obcy ma być uczciwie opodatkowany bez specjalnych ulg, a franczyzobiorca płaci w tych sieciach od swojego zysku wynikającego z umowy i koniec filozofii. Natomiast niedziele zostawmy do dyspozycji wszystkich ludzi ale bez handlu, oczywiście wszystkie placówki usługowo gastronomiczne powinni służyć ludziom, jak również cały świat rozrywki, kina, teatry itp.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  19,20

 • Śr

  11,63

 • Min

  9,07

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8099

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane