PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Prawnik: KE umożliwi Polsce przedstawienie oficjalnego stanowiska w sprawie podatku handlowego

Autor: dlahandlu.pl 19 września 2016 13:48

O komentarz odnośnie prawnych następstw decyzji Komisji Europejskiej, która wszczęła tzw. szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej, poprosiliśmy Mikołaja Piaskowskiego, radcę prawnego w kancelarii Baker & McKenzie Krzyzowski i Wspolnicy sp.k.


W komentarzu Mikołaja Piaskowskiego czytamy: "Jak wskazała Komisja Europejska, Polska nie notyfikowała wcześniej tego podatku do Komisji Europejskiej w celu zbadania jego zgodności z zasadami dotyczącymi udzielania pomocy publicznej. Komisja powzięła informacje na ten temat z domeny publicznej, a także ze skargi wskazującej na niezgodność systemu z prawem unijnym, i na tej podstawie wszczęła procedurę. W tym sensie Komisja nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji.

W ramach postępowania chce wyjaśnić, czy jej podejrzenia - co do niezgodności progresywnego systemu podatkowego jako potencjalnie wspierającego podmioty o niższych obrotach i tym samym dyskryminującego większe podmioty (przede wszystkim międzynarodowe sieci) - się potwierdzą. W tym celu np. umożliwi przedstawienie oficjalnego stanowiska przez Polskę i wypowiedzenie się zainteresowanym stronom. Zwykle termin na przedstawienie takich stanowisk wynosi miesiąc.

Od decyzji Komisji kończącej postępowanie (teoretycznie mogące trwać wiele miesięcy) Polska może odwołać się do unijnego Sądu Pierwszej Instancji.

Po drugie, jednak jednocześnie, Komisja wydała tzw. nakaz zawieszenia, tj. decyzję zakazującą udzielania pomocy (zastosowana podatku, który wszedł w życie 1.09.2016), do czasu wydania formalnej decyzji, o której wspominałem wcześniej. Oznacza to, że Polska w istocie nie może wprowadzić podatku (pobierać go) już teraz. Polska może co prawda zaskarżyć nakaz zawieszania do unijnego Sądu Pierwszej Instancji. Samo odwołanie nie zawiesi jednak działania nakazu zawieszenia (czyli nie umożliwi wejście w życie podatku), ale Polska może w swojej skardze wnosić o takie zawieszenie - wyjaśnia Mikołaj Piaskowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  13,99

 • Śr

  7,28

 • Min

  2,80

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8147

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane