PRCH: Europa liberalizuje ograniczenia dot. handlu w niedziele

Autor: dlahandlu.pl 3 stycznia 2017 11:23

Zdaniem Polskiej Rady Centrów Handlowych węgierskie doświadczenia wskazują, że po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele rośnie niechęć do tego rozwiązania.

W marcu 2015 r., na Węgrzech, w życie weszła ustawa określająca, jakie sklepy mają być zamknięte w niedziele. W przepisach znalazły się jednak wyjątki, takie jak małe sklepy rodzinne, stacje benzynowe i lokale gastronomiczne.

Po wprowadzeniu zakazu okazało się, że średnio mniej niż 10% sklepów mogło prowadzić działalność w centrach handlowych w niedziele, a ze względu na spadek liczby odwiedzających ich otwarcie było nieopłacalne – twierdzi Polska Rada Centrów Handlowych w komunikacie.

Ostatecznie w kwietniu 2016 r. ustawę wycofano.

– Analizując rynki europejskie, można zaobserwować trend liberalizacji ograniczeń dot. handlu w niedziele – mówi PRCH. 13 spośród 30 badanych państw europejskich nie posiada żadnych ograniczeń, a w gronie tym znajduje się aż 6 krajów z Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród krajów, które posiadają restrykcje, a 15 w ciągu 10 ostatnich lat przeprowadziło proces rozluźniania prawa i ograniczenia restrykcji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • olo 2017-01-03 21:18:41

  To że na Węgrzech coś nie sprawdza nie znaczy że ma tak samo być w Polsce. To nie jest argument. Chyba że przyjmiemy jako pewnik, że jeżeli coś się sprawdza w UE to automatycznie ma się sprawdzać w Polsce. Niestety od jakiegoś czasu stajemy się niewolnikiem UE i jej głównych państw członkowskich. Jak tak dalej pójdzie, Bruksela będzie dyktowała ile ma kosztować chleb w piekarni albo marchewka na warzywniaku.

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,89

 • Śr

  3,37

 • Min

  1,95

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8676

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane