PRCH: Ustawa o handlu w niedziele wprowadza chaos

Property News 28 listopada 2017 12:38

- Ustawa wprowadza chaos informacyjny i organizacyjny. Sami zainteresowani nie wiedzą czy ich lokale będą mogły być otwarte czy nie. Centra handlowe będą musiały zmierzyć się z przeorganizowaniem swojej formuły działania. Dyskusyjną pozostaje kwestia umów z najemcami - dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych Radosław Knap komentuje regulacje przyjęte przez Sejm.

Od 1 marca 2018 r. mają być dwie niedziele handlowe w miesiącu, pierwsza i ostatnia; w 2019 r. handlowa będzie ostatnia niedziela każdego miesiąca, od 2020 r. ma obowiązywać całkowity zakaz handlu w niedziele.

Przyjęta przez Sejm ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę wprowadza aż 29 wyłączeń z zakazu.

- Lista jest bardzo chaotyczna, zagmatwana i trudna do doprecyzowana. Myślę, ze będzie jeszcze szereg dyskusji na ten temat. Tak naprawdę nie wiemy kto będzie mógł prowadzić działalność w niedziele, a kto nie. Pierwszym wyzwaniem jest chociażby zdefiniowanie listy tych placówek. Wejście ustawy w życie pokaże też jak dużym chaosem będzie kształtowanie  orzecznictwa w tej sprawie – mówi Radosław Knap.

Na liście wyjątków od zakazu są m.in. apteki, kwiaciarnie, lodziarnie i sklepy zlokalizowane przy dworcach. 

- Jest wiele całych centrów handlowych, które były nawet współtworzone wspólnie z PKP. Tak naprawdę  ustawa nie doprecyzowuje czy one będą mogły być otwarte w niedziele wolne od handlu czy nie. Drugą kwestią są sklepy zlokalizowane na lotniskach. Ustawa wyłącza je z listy wyjątków co też jest niezrozumiałe bo czym różni się sprzedawca w sklepie na lotnisku od tego na dworcu? – dodaje Radosław Knap.

Obiekty znajdujące się na liście wyjątków od zakazu stanowią mniej niż 10 proc. powierzchni centrów handlowych. 

- Pytaniem otwartym pozostaje też to czy otwieranie lokali w niedziele będzie dla nich opłacalne bo koszty otwarcia całego obiektu nagle mogą spaść na kilku przedsiębiorców. Tak naprawdę Centra Handlowe będą musiały zmierzyć się z chaosem organizacyjnym. Wiele umów z najemcami pewnie trzeba będzie renegocjować - trudno powiedzieć czy właściciele sklepów wyłączonych ustawowo będą w ogóle chcieli je otwierać i w jakich lokalizacjach – mówi dyrektor generalny PRCH.

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę została przyjęta przez Sejm w piątek. Teraz trafi teraz do Senatu, a gdy ten ją przyjmie bez poprawek trafi do podpisu prezydenta.

- Nie liczę na to, że Senat wprowadzi jakieś istotne poprawki dla centrów handlowych i ich najemców, skoro podczas trwającej blisko rok dyskusji nie wzięto pod uwagę wielu naszych sugestii – zdradza dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych Radosław Knap – Najlepiej by było gdyby Senat odrzucił ten projekt w całości głownie dlatego, że nie chce go większość Polaków i wnosi głownie chaos dla przedsiębiorców, pracowników i klientów.

  • Angus 2017-11-30 09:48:13

    wydaje mi się, że istawa jest potrzebna, nawet jeśli są wniej jakieś niejasnościPewnie ustawa nie jest idealna, ale jakaś forma prawnej kontroli nad niedzielnym handlem powinna być

  • sklepikarz do 25lat 2017-11-28 15:08:54

    Możliwość wprowadzenia ograniczeniu handlu w niedziele była podnoszona od 20lat. Centra Handlowe miały czas na przygotowanie się do takiej możliwości. Jeżeli zignorowały głosy Polaków, nota bene wzorujących się na "nowoczesnym Zachodzie" - to sami są sobie winni.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8535

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 688414

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane