PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

PRCH: Więcej pustostanów w polskich centrach handlowych

Autor: pr 17 września 2013 14:06

W czerwcu bieżącego roku w piętnastu największych miastach i aglomeracjach Polski wskaźnik niewynajętych powierzchni w centrach handlowych wyniósł 3,5 proc. To o 0,5 proc. więcej, niż na koniec 2012 roku. Wskaźnik pustostanów to jeden z najlepszych pośród dostępnych wyznaczników popytu na rynku nieruchomości handlowych - czytamy w raporcie "Retail Research Forum" opracowanym przez Polską Radę Centrów Handlowych.

Autorzy raportu zwracają uwagę na fakt, że nawet pomimo wzrostu wskaźnika pustostanów, dostępność najbardziej pożądanych powierzchni w czołowych centrach handlowych jest ograniczona. Podobnie jak na innych europejskich rynkach, najemcy powierzchni handlowych w Polsce mocno kalkulują potencjalne ryzyko i opowiadająsięza silnymi, dobrze ugruntowanymi i wiodącymi na swoich rynkach projektami.

PRCH zbadała na koniec czerwca 2013 r. wielkość powierzchni niewynajętych (pustostanów) w 222 centrach handlowych zlokalizowanych w piętnastu największych miastach i aglomeracjach Polski, które łącznie oferują 6,5 mln mkw. powierzchni handlowej i stanowią niemal 70 proc. nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce. Poza ośmioma największymi rynkami - Warszawą, Katowicami, Trójmiastem, Wrocławiem, Poznaniem, Krakowem, Łodzią i Szczecinem badaniem zostały objęte miasta o liczbie mieszkańców między 200 tys. a 400 tys. Były to Budgoszcz, Białystok, Kielce, Lublin, Częstochowa, Radom i Toruń.

W połowie 2013 r. wskaźnik powierzchni niewynajętych na najniższym poziomie (poniżej 2,5 proc.) zanotowano jedynie w Szczecinie oraz w Warszawie. W aglomeracji szczecińskiej pustostany stanowią jedynie 2,2 proc. powierzchni, podczas gdy w aglomeracji warszawskiej 2,4 proc. Wielkość pustostanów w aglomeracji szczecińskiej utrzymuje się na porównywalnym poziomie od ostatniego badania, natomiast w przypadku aglomeracji warszawskiej pomimo otwarcia nie w pełni wynajętych obiektów handlowych (Auchan Łomianki, Factory Annopol czy Galeria Podkowa), odnotowano lekki spadek wielkości powierzchni niewynajętych.

Największy wzrost wskaźnika pustostanów w porównaniu z ostatnim badaniem (przeprowadzonym na koniec 2012 r.) odnotowano w aglomeracji katowickiej oraz w Częstochowie. W przypadku Śląska, lokale niewynajęte znajdują się głównie w nowootwartych centrach handlowych w regionie (Europa Centralna czy Galeria Zabrze). Wskaźnik pustostanów w centrach handlowych dla aglomeracji katowickiej wyniósł 3,5 proc., a dla Częstochowy 3,9 proc. Spośród badanych miast i aglomeracji najwięcej pustostanów było w Radomiu i Toruniu (po 6,2 proc.) oraz w Bydgoszczy (5,9 proc.).

Raport "Retail Research Forum" przygotowany został przez grupę analityków i doradców działających od wielu lat na rynku nieruchomości handlowych wywodzących się z firm: Cushman&Wakefiels, DTZ, Jones Lang LaSalle, CBRE, Colliers International, Gfk Polonia i działających we współpracy i pod patronatem Polskiej Rady Centrów Handlowych. PRCH powstała jako stowarzyszenie w 2003 roku i reprezentuje interesy branży nieruchomości handlowych w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    19,20

  • Śr

    11,63

  • Min

    9,07

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7692

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane