PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Preferencyjne kredyty na innowacje dla MSP w ramach programów unijnych

Autor: PAP 1 lipca 2015 22:57

Idea Bank został pierwszym Narodowym Pośrednikiem Finansowym w programach ramowych UE na lata 2014 -2020. Już w sierpniu małe i średnie firmy będą mogły ubiegać się w tym banku o preferencyjne kredyty na inwestycje z puli 80 mln zł w ramach programu Horyzont 2020.

Idea Bank, który wygrał międzynarodowy konkurs na takiego pośrednika już podpisał stosowną umowę z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI).

Większość instrumentów finansowych Unii Europejskiej w latach 2014-2020 realizowana zostanie z udziałem tzw. narodowych Pośredników Finansowych. Mogą nimi zostać instytucje finansowe (np. banki czy fundusze pożyczkowe). 

Idea Bank będzie pośrednikiem finansowym unijnego programu ramowego na rzecz badań naukowych i innowacji, na lata 2014-2020 Horyzont 2020. W ramach tego programu już w sierpniu uruchomi ofertę finansowa dla przedsiębiorców.

UE udzieliła tu wsparcia w ramach Programu Horyzont 2020 - działania InnovFin SME Guarantee, tj. gwarancji Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego na finansowanie dla innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). EFI udzielił 50 proc. gwarancji na spłatę "innowacyjnych" kredytów (inwestycyjnych i obrotowych) polskich firm. Pula środków na preferencyjne kredyty to 80 mln zł. Kredyty będą udzielane w okresie od 1 sierpnia 2015 r. do 31 lipca 2017 r.

Beneficjentami europejskiego projektu Idea Banku będą MŚP oraz przedsiębiorcy niebędący MŚP a zatrudniający do 499 osób (tzw. midcaps). Idea Bank zapowiada korzyści dla swoich klientów m.in. zmniejszenie wymogów w zakresie zabezpieczeń własnych przedsiębiorcy, obniżenie ceny kredytu czy brak rygorów nakładanych w ramach pomocy publicznej - program nie będzie w nią wliczany.

 

"W ramach programów ramowych na lata 2014-2020 Unia Europejska przeznaczyła ponad 4,5 mld euro na tworzenie instrumentów zwrotnych (np. kredytów - PAP), wspierających dostęp do finansowania. Jest to odpowiedź na potwierdzone przez rynek zapotrzebowanie zarówno u przedsiębiorców, jak i instytucjach otoczenia biznesu - poinformowała Ewa Synowiec, dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Program ramowy Unii Europejskiej "Horyzont 2020" jest największym w historii UE programem w zakresie badań naukowych i innowacji. Swoim zakresem obejmuje m.in.: badania, rozwój transfer technologiczny, innowacje dla przemysłu i przedsiębiorczości, w tym pobudzanie zaangażowania MŚP oraz generalnie- szerszego uczestnictwa sektora prywatnego.

Budżet programu to blisko 80 mld euro, z czego prawie 3 mld euro przeznaczono na instrumenty finansowe wspierające dostęp do finansowania dla przedsiębiorców i innych podmiotów realizujących projekty badawcze bądź związane z innowacjami. Wartość preferencyjnego finansowania dla przedsiębiorców będzie wielokrotnie większa, dzięki dodatkowym środkom udostępnionym przez pośredników finansowych: instytucje korzystające z gwarancji a takim właśnie został Idea Bank. KE szacuje wartość preferencyjnego finansowania zwrotnego dla beneficjentów wygenerowanego w całym programie Horyzont 2020 na ponad 48 mld euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • ekonsulting 2015-07-04 02:17:28

    Szukasz pomocy w napisaniu wniosku kredytowego, wniosku o dofinansowanie?    Zajrzyj na artmetic.pl

ZOBACZ WSZYSTKIE (1)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7862

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane