Premier: nie chcemy, aby Polska była traktowana jak skansen taniej siły roboczej

Autor: dlahandlu.pl 28 kwietnia 2017 11:13

Nie chcemy, by Polska była traktowana jak skansen taniej siły roboczej, a tak przecież przez wiele lat było i nikt z tym nic nie robił - wskazała premier Beata Szydło. Rząd, by to zmienić, chce zwiększyć innowacyjność i konkurencyjność gospodarki oraz nakłady na badania i rozwój - dodała.

Wywiad z premier opublikowano w niezależnym dodatku tematycznym Mediaplanet dystrybuowanym w piątek wraz z "Rzeczpospolitą".

Premier podkreśliła, że przez wiele lat w Polsce preferowano model gospodarki i rozwoju naszego kraju, który miał koncentrować się przede wszystkim na rozwoju tych najmocniejszych, co doprowadziło "do dużego rozwarstwienia w naszym życiu społeczno-gospodarczym i wyraźnego uprzywilejowania jednych kosztem innych".

"Pogłębiło się ubóstwo w polskich rodzinach, w wielu grupach zawodowych płace były od lat zamrożone, a koszty życia nieustannie rosły - wielu ludziom żyło się po prostu gorzej. Na wsparcie nie mogli liczyć przedsiębiorcy i małe rodzinne firmy, bo to nie było w interesie ówcześnie rządzących" - przekonywała.

"My chcemy to odwrócić i przywrócić państwo obywatelom w szerokim tego słowa znaczeniu. Nie tylko w sensie społecznym, ale również i gospodarczym (...) Dlatego realizujemy politykę wyrównywania szans, sprawiedliwego rozdziału dóbr, zrównoważonego rozwoju. My stawiamy na program, który ma dawać szansę każdemu" - podkreśliła.

Premier, pytana gdzie rząd widzi największy potencjał dla przyszłości naszej gospodarki odpowiedziała: "Nie chcemy, aby Polska była traktowana jak skansen taniej siły roboczej, a tak przecież przez wiele lat było i nikt z tym nic nie robił. Mamy olbrzymi potencjał w ludziach, ich kreatywności i ich chęci do działania". Dodała, że "aby osiągnąć sukces, musimy stworzyć Polakom odpowiednie warunki, aby ten potencjał wyzwolić".

"Chcemy to osiągnąć poprzez podniesienie innowacyjności gospodarki, zwiększenie jej konkurencyjności, wzrost nakładów na badania i rozwój, synergię pomiędzy nauką i biznesem, tworzenie korzystnych warunków i zachęt zarówno dla początkujących przedsiębiorców, jak i funkcjonujących od wielu lat na rynku małych rodzinnych firm" - wyjaśniła.

"Nasz udział w marcowym spotkaniu państw tworzących grupę G20 jest doskonałym przykładem, jaką politykę chcemy prowadzić. Nie chcemy, by Polska, jak dotychczas, pogrążała się w kompleksach" - powiedziała premier, pytana o zaproszenie Polski do udziału w spotkaniach elitarnej grupy G20 skupiającej 20 największych gospodarek świata.


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8471

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 689431

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane