Presja płacowa w handlu - niektóre sieci będą chciały wycofać się z Polski

Autor: Gazeta Wyborcza 18 kwietnia 2017 10:22

Kasjerki i kasjerzy chcą podwyżek. Część sieci, mimo nacisków związków, na podwyżki zwyczajnie nie stać - podaje Gazeta Wyborcza.

Na podwyżki stać właścicieli sklepów Biedronka, Lidl, Kaufland, Castorama i Ikea, ale pozostałe sieci handlowe są zdecydowanie w gorszej kondycji finansowej - podaje Gazeta Wyborcza. Nadchodzi moment, gdy niektóre z nich będą chciały wycofać się z Polski i sprzedać swoje sklepy.

Poza tym wśród pracowników sklepów są równi i równiejsi. W handlu, według GUS, pracuje milion osób. Tylko, że oficjalna statystyka nie uwzględnia ok. 300 tys. osób, które pracują na rzecz handlu na umowach śmieciowych zatrudnianych przez agencje pracy tymczasowej. A tam zarabia się 2 tys. zł brutto.

Podobnie jest w małych, niezależnych sklepach. Tu część wynagrodzenia można dostać pod stołem. Rentowność w handlu niezależnym nie przekracza 1 proc. Polscy kupcy mogą więc nie podnosić pensji i ryzykować, że pracownicy od nich odejdą albo podnieść ceny artykułów, a wtedy nie przyjdą do nich klienci.

Czytaj więcej w Gazecie Wyborczej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 36861 2017-04-18 16:21:15

  Bardzo dobrze, że są na to naciski. Wiekszosc sieci handlowych jest zagraniczna. Ograniczy to wiec odpływ kapitału z Polski. WIELKI plus.

 • david 2017-04-18 15:55:06

  i tu Tomaszydło ma racę....tak się wydaje z perspektywy pracownika , ze otwoarzyc firme to hop siup i wielkie pieniądze z tego sa...bo Hipcio nigdy nie otworzył firmy, jak spróbuje to zrzumie że największym zmartwieniem dla pracodawcy sa roszczeniowi, kosztowni i leniwi pracownicy...tyle mości dobrodzieje !

 • Tomaszydło 2017-04-18 14:25:32

  hipcio . Otwórz firmę w Polsce , zapłać podatki , zatrudnij ludzi a potem się wypowiadaj.

ZOBACZ WSZYSTKIE (4)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  3,79

 • Śr

  2,14

 • Min

  1,35

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9667

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane