Prezes Bakallandu: Niedziela powinna być dla wszystkich dniem wolnym, ale sposób wprowadzenia ustawy budzi wątpliwości

www.portalspozywczy.pl 9 marca 2018 18:02

- Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, która weszła w życie 1 marca 2018 r. niewątpliwie wywołuje sporo emocji i budzi wiele pytań. W założeniu ustawodawcy nowe zasady dla handlu mają realizować postulaty związków zawodowych i samych pracowników odnośnie prawa do wypoczynku na zasadach analogicznych do pracowników innych gałęzi gospodarki - mówi serwisowi www.portalspozywczy.pl Marek Moczulski, prezes zarządu Grupy Kapitałowej Bakalland.

Zdaniem prezesa Bakallandu to idea zgodna z polską tradycją i godna pochwały. Niedziela powinna być dla wszystkich dniem wolnym. Jednakże sposób wprowadzenia nowego prawa – sprzeczne poprawki, niejednoznaczność powodująca wiele możliwości obejścia prawa, ekspresowe tempo – nie sprzyjają konstruktywnej debacie nad kształtem i zakresem nowych przepisów.

- Niezdrowe emocje budzą też pomysły części podmiotów, które prześcigają się w wariantach działania w wolne i okalające je dni. Choć ustawa ma obowiązywać już od najbliższej niedzieli nadal nie wiemy, jak w praktyce będzie wyglądało funkcjonowanie punktów handlowych tego dnia. Ustawa jest kolejnym przykładem słabej jakości stanowienia prawa w Polsce - dodaje Marek Moczulski.

Jego zdaniem trudno w tej chwili jednoznacznie powiedzieć czy Polacy masowo ruszą do sklepów w sobotę, czy też inaczej rozłożą koszyk zakupowy w czasie i wielkości zakupów w ciągu tygodnia, z zakupami uzupełniającymi w małych sklepach osiedlowych w niedzielę. - Przypuszczam, że zaobserwujemy wzmożony ruch w handlu w najbliższą sobotę. Wielu ludzi może też najzwyczajniej zapomnieć o prawie i zderzyć się w niedzielę z zamkniętą galerią czy miejscem, w którym zwykle dokonywało zakupów. Pewne zamieszanie może wystąpić - mówi Marek Moczulski.

Więcej na portalspozywczy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4258

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 704461

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane