Prezes Coface Poland: Nawet osoby zamożne przekierowują swoje zakupy na dobra mniej luksusowe

www.portalspozywczy.pl 31 stycznia 2013 14:42

Gospodarka Polski w pierwszej połowie tego roku może wyhamować prawie do zera w porównaniu do podobnego okresu ubiegłego roku. - Będzie to wzrost rzędu 0-1 proc. W drugiej połowie roku gospodarka zacznie się odbudowywać - ocenia Jarosław Jaworski, prezes Coface Poland.


- Polska ma opóźnienie w stosunku do Europy między 3 a 6 miesięcy. Naszym zdaniem, szczyt spowolnienia w Polsce nastąpi w pierwszym półroczu tego roku - i liczba upadłości się zwiększy, i problemy zaległościami będą się nasilały. Problem popytowy narośnie, będzie zwiększało się bezrobocie, więc społeczeństwo będzie oszczędzało. Jest to trend związany z dyskontami - nawet osoby zamożne przekierowują swoje zakupy na dobra mniej luksusowe - wymienia prezes Coface Poland.
Jak dodaje, trochę pomocny okaże się tzw. efekt bazy, czyli niski wzrost PKB przed rokiem.
Ocenia on, że w 2012 roku nie zanotowano znaczącego spadku przychodów przedsiębiorstw, przynajmniej przez pierwsze trzy kwartały. - Jednak spowolnienie dotknęło nas w czwartym kwartale, kiedy zaczęliśmy obserwować lekkie zmniejszenie obrotów. W małym stopniu dotyczyło to rynku spożywczego - tam te wahnięcia były niewielkie - mówi Jarosław Jaworski.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 4588

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 699147

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane