PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Prezes Coface Poland: Spada marża i siła ekonomiczna niezależnych sklepów

www.portalspozywczy.pl 28 stycznia 2013 17:36

Upadłości często zdarzają się w sektorze handlu detalicznego. Dlaczego? Przecież handel sam jest płatnikiem faktur, a nie tym, kto czeka na płatności - pytamy Jarosława Jaworskiego, prezesa Coface Poland.

Z naszych analiz wynika, że geneza problemu tkwi gdzie indziej. Następuje konsolidacja rynku, coraz bardziej aktywne są dyskonty i sieci franczyzowe. Wokół tych dwu grup podmiotów konsoliduje się rynek handlu. Niestety, skutkuje to tym, że małe przedsiębiorstwa, półhurtownie, hurtownie i sklepy detaliczne mają o wiele mniejszą marżę, a przez to siłę ekonomiczną w porównaniu do zorganizowanych sieci, w przypadku których organizator zapewnia wparcie. Myślę, że jest to tendencja, która będzie się w Polsce pogłębiała.

Na pewno w przypadku dużych sieci jest to o wiele mniejszy problem niż w przypadku niezależnych sklepów. Organizatorzy sieci zapewniają wsparcie logistyczne, negocjują dobre warunki z producentami, dobre warunki płatności i upustów i nawet doradzają, gdzie powinna być lokalizacja sklepu, jak prowadzić biznes.

Czy handlowcy mogą bronić się w jakiś sposób? Na przykład poprzez korzystanie z usług faktoringu?

Sklepy docierają do finalnego odbiorcy, gdzie jest obrót gotówkowy i tu faktoringu nie się nie stosuje. Sklepy występują jednak jako odbiorcy towarów i przystąpienie do programów faktoringowych umożliwia wynegocjowanie dłuższych terminów płatności. To jest element, który może pomóc w rozwoju handlu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7912

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane