Prezes Eurocash: Część graczy włożyła mnóstwo pieniędzy w nieskuteczną wojnę cenową

www.portalspozywczy.pl 25 kwietnia 2014 18:24

Eurocash podsumował ubiegły rok na rynku handlu jako ciężki, ale rok 2014 powinien już przynieść poprawę w sektorze - mówi w wywiadzie dla serwisu portalspozywczy.pl Luis Amaral, prezes i główny udziałowiec Grupy Eurocash.

- Dla handlu ubiegły rok - tak jak wspomniałem - był ciężki, przy symbolicznym wzroście całego rynku. Był to rok, w którym jak sądzę niektórzy gracze dostali lekcję, bo przecież część z nich włożyła mnóstwo pieniędzy w nieskuteczną wojnę cenową na rynku detalicznym, która zaprowadziła ich donikąd, bo nie poprawili sprzedaży - mówi serwisowi portalspozywczy.pl Luis Amaral.

- Konsekwencją były liczne zmiany na stanowiskach prezesów poszczególnych firm. I tu powracamy do krótkowzroczności, o której wspominałem. Wiele firm jest nastawionych jedynie na bieżące wyniki sprzedaży, bez podejścia długoterminowego, czy bez uwzględnienia specyfiki polskiego rynku - stąd ponieśli bolesne konsekwencje - dodaje.

Rok 2014 powinien przynieść poprawę w sektorze handlu.

- W mojej ocenie rok 2014 powinien przynieść poprawę w sektorze handlu, chociażby dlatego, że ze strony gospodarki powinny płynąć lepsze sygnały - mówi Amaral.

- Jednocześnie, na nasz sektor w najbliższych latach znaczący wpływ będą mieć decyzje dużych firm międzynarodowych, które są obecne na polskim rynku dystrybucji, ale nie udało im się osiągnąć odpowiedniej skali działania. Są w pułapce, bo z jednej strony dużo zainwestowały w dotychczasowy rozwój, a z drugiej osiągnęły przychody na poziomie 5 czy 8 miliardów złotych, co jest stanowczo za mało, bo dystrybucja na rynku spożywczym musi mieć z założenia większą skalę. Są zatem obecni w Polsce, ale bardziej z przymusu niż z wyboru - dodaje.

- W kolejnych latach natomiast będą z pewnością podejmowali decyzje co do swojego dalszego funkcjonowania i będzie to miało wpływ na pozostałych uczestników naszego rynku - mówi również.

W ramach prowadzonych przez Grupę Eurocash różnych formatów franczyzowych skupionych jest około 11 tys. sklepów detalicznych, zaś hurtownie Eurocash Cash&Carry tworzy 158 placówek.

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    4,89

  • Śr

    3,40

  • Min

    1,95

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane