Prezes IJHARS będzie powoływany przez premiera a nie w drodze konkursu

Autor: PAP 24 grudnia 2015 09:52

Prezes IJHARS będzie powoływany przez premiera a nie w drodze konkursu fot. Fotolia

Szefowie agencji rolnych, m.in. KRUS, ARiMR i IJHARS będą powoływani przez premiera, a nie jak dotychczas w drodze konkursu - przewiduje nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Senat w czwartek nie zaproponował do niej poprawek.

Za nowelizacją - bez poprawek - głosowało 58 senatorów, 26 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.

Przedtem Senat odrzucił wniosek Bogdana Borusewicza (PO) o odrzucenie projektu w całości.

Nowela została przygotowana przez posłów PiS i przewiduje, że szefowie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Agencji Rynku Rolnego (ARR), Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS), Inspekcji Weterynaryjnej (IW) będą powoływani i odwoływani przez premiera na wniosek ministra rolnictwa, a nie jak dotychczas w drodze konkursu. Wiceprezesów wyznaczać ma natomiast szef resortu rolnictwa.

Nowe przepisy przewidują m.in. ujednolicenie zasad zatrudnienia w agencjach i inspekcjach rolnych, a także unieważnienie trwających konkursów w tych instytucjach. Zgodnie z zapisami noweli, powołanie na stanowisko jest równoznaczne z zatrudnieniem na umowę o pracę.

Nowela ma wejść w życie z dniem jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Według PiS zmiany te mają na celu m.in. "uelastycznienie" powoływania i odwoływania szefów kilku urzędów administracji centralnej.

W pierwszych dniach rządów PiS zostali zdymisjonowali: prezesi ARR, ARiMR, KRUS. Nowi szefowie tych instytucji mają pełnić obowiązki do czasu powołania prezesów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Herbatnik 2015-12-28 13:33:35

  Należy ograniczać administrację. Wtedy kasy wystarczy dla wszystkich. W czasach komputerów to konieczność! Wiele tzw. instytucji może być odchudzona a nawet zlikwidowana. Dość wyzysku przedsiębiorców. Urzędników jest za dużo...

 • Monka 2015-12-27 19:11:11

  Tak, wtedy w ogóle tylko PIS będzie u władzy, a osoba piastująca stanowisko oderwana od rzeczywistości..paranoja. Zrownamy sie za niedługo z krajami trzecimi

 • b. uczestnik narad POHiD 2015-12-26 17:23:40

  Najwyższy czas aby w miejsce Sanepidu, Inspekcji Weterynaryjnej,IJARS powołać jedna agencję handlową mającą dbać o bezpieczeństwo żywności.I wówczas na czele takiego super urzędu winien być człowiek powołany przez samego Premiera Kraju.

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  12,89

 • Śr

  8,76

 • Min

  4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9040

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane