PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Prezes Inquiry: Święta zrekompensują spadki w ciągu roku

Autor: dlahandlu.pl 12 listopada 2014 11:01

Prezes Inquiry: Święta zrekompensują spadki w ciągu roku

Mimo poprawy w gospodarce, centra handlowe wciąż czekają na klientów. Wskaźniki podawane przez firmę Reveal Systems są systematycznie niższe od 100 - a więc rzadko osiągają poziom sprzed kilku lat. Składa się na to kilka czynników: w skali długoterminowej jest to przede wszystkim stopniowe nasycanie miast powierzchnią handlową i coraz popularniejsze robienie zakupów przez Internet - mówi Agnieszka Górnicka, prezes Inquiry Market Research.

Dodatkowo, wielu klientów przyzwyczaiło się do ciągłych wyprzedaży, promocji i obniżek - sieciom sklepów coraz trudniej jest sprzedać towar w regularnej cenie. Wszystko to sprawia, ze sytuacja w handlu nie jest łatwa.
Jeśli jednak porównać rok 2014 z danymi z poprzednich lat, nie jest on ani specjalnie lepszy, ani specjalnie gorszy od 2013 - niektóre miesiące przynosiły wzrosty ruchu w centrach handlowych, w innych odnotowano spadki. Na tle sytuacji z 2013 r. stosunkowo dobry był I kwartał bieżącego roku; bardzo dobre wyniki przyniósł także sierpień. Z kolei wrzesień był wyjątkowo słaby, a i pierwsze tygodnie października przyniosły duże rozczarowanie.
Sytuacja w handlu ożywiła się dopiero w ostatnich dniach października, kiedy zaczęły się pierwsze jesienne słoty. Tegoroczna ciepła i słoneczna jesień spowodowała przesunięcie szczytu jesiennych zakupów aż na koniec miesiąca, a być może nawet na listopad.
Niezależnie od wyników osiąganych przez centra handlowe w ciągu roku, grudzień jest tradycyjnie miesiącem zakupów świątecznych. W tym roku również oczekujemy grudniowego szczytu zakupów - nawet jeśli część handlu przeniosła się do Internetu, a klienci bardziej liczą złotówki, to zakupy prezentów mają szczególny charakter. Najbardziej intensywnym okresem jest ostatni tydzień przed świętami, kiedy w sklepach zaczyna się niemal oblężenie. Efekt ten pojawia się co roku, nawet w najtrudniejszych latach kryzysu, warto więc być przygotowanym na ten, decydujący o całorocznym wyniku, moment - podsumowuje Agnieszka Górnicka, prezes Inquiry Market Research.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • bolekilolek 2014-11-12 15:56:37

  2,5-3 mln ludzi za granicą + wskaźnik urodzin niemal najniższy w Europie + pensje większości ludzi stoją w miejscu + emerytury stoją w miejscu + opłaty w przeciągu 3 lat baaardzo wzrosły + zadyszka wielu rodzin pobranymi w ostatnich latach kredytami hipotecznymi = oszczędności na wydatkach bieżących Polaków = spadek konsumpcji

 • prezes mądry 2014-11-12 14:12:17

  jakie jesienne słoty pogoda jak we werzesniu-słoneczna, jest bardzo głęboki kryzys i obrotów nic nie uratuje

 • janekekeke 2014-11-12 11:18:30

  raczej nie nadrobią, nikt nie lubi już kupować w galeriach...

ZOBACZ WSZYSTKIE (3)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  10,29

 • Śr

  6,08

 • Min

  3,78

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7880

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane