PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Prezes Jeronimo Martins najbogatszym człowiekiem Portugalii

Autor: PAP 26 lipca 2012 18:28

Prezes Jeronimo Martins najbogatszym człowiekiem Portugalii

Alexandre Soares dos Santos, prezes grupy Jeronimo Martins (JM), stał się najbogatszym Portugalczykiem. Prowadzący ranking lizboński miesięcznik "Exame" wycenił majątek biznesmena na ponad 2 mld euro.

Szef grupy detalicznej zdetronizował przewodzącego od kilku lat stawce najbogatszych Portugalczyków Americo Amorima, właściciela koncernu Amorim, największego na świecie producenta korka. W poprzedniej edycji klasyfikacji Soares dos Santos uplasował się na pozycji wicelidera. W 2010 r. natomiast zajmował trzecią pozycję, za Belimiro de Azevedo, właścicicielem sieci supermarketów Continente. Dziś majątek prezesa JM jest trzykrotnie większy od detalicznego rywala.

Eksperci pisma "Exame" wskazali, że szybki awans na pozycję lidera Soares dos Santos zawdzięcza przede wszystkim dobrym wynikom sieci Biedronka w Polsce w ostatnich latach. Przypominają, że polskie dyskonty mają już ponad 61-procentowy udział w obrotach całej grupy.

"Fortuna prezesa Jeronimo Martins rosła w ostatnich latach sukcesywnie dzięki inwestycjom w polskim handlu detalicznym. W 2004 r. opiewała ona zaledwie na 330 mln euro. Po ośmiu latach szacowana jest na 2,07 mld euro", odnotował miesięcznik.

Czytaj również: Przychody Bierdonki w I półroczu br. wyższe o 18 proc.

Według szacunków "Exame" majątek Alexandre Soaresa dos Santosa zwiększył się w ciągu ostatniego roku o 8 proc. Urodzony w Porto w 1935 r. Alexandre Soares dos Santos jest głową rodziny Soares dos Santos, współwłaściciela spółki Sociedade Manuel dos Santos. Firma ta posiada 56,1 proc. udziałów w grupie Jeronimo Martins.

Grupa Jeronimo Martins jest obecna w Polsce od 1995 r. Posiada ponad 1900 sklepów dyskontowych Biedronka, 37 aptek Bliska Na Zdrowie oraz 8 drogerii Hebe. W Portugalii JM obsługuje m.in. supermarkety Pingo Doce i sieć sklepów cash and carry Recheio, oferujących produkty spożywcze dla gastronomii.

Wiosną br. Alexandre Soares dos Santos zapowiedział, że wycofa się z aktywności biznesowej w 2013 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 86147 2012-08-05 02:31:51

  za marne grosze....????

  To normalne !!!!  Ale na pewno w Małym prywatny sklep POLSKIEJ Pensja jest jeszcze mniej.  "ALA DOBRA BO POLSKIE AHAAHAHAHAH"

 • rozgoryczony 2012-07-28 02:17:56

  Polska kasa leci za granice!skoro wzbogacil sie tutaj moglby tu inwestowac, niekoniecznie w nastepne biedronki, gdzie zatrudnia ludzi za marne grosze....

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7763

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane