PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Prezes Jeronimo Martins nie jest już najbogatszy w Portugalii

Autor: PAP 29 listopada 2013 09:36

Alexandre Soares dos Santos, prezes grupy Jeronimo Martins, przestał być najbogatszym człowiekiem Portugalii. Według rankingu lizbońskiego miesięcznika "Exame" największy majątek ma obecnie w tym kraju Americo Amorim.

W tegorocznym zestawieniu "Exame" umieścił prezesa grupy Jeronimo Martins na drugim miejscu. Wprawdzie stracił on prymat wśród najbogatszych ludzi Portugalii, ale jego fortuna powiększyła się w ciągu tego roku o 100 mln euro. Aktualnie szacowana jest ona przez miesięcznik na kwotę 2,2 mld euro.

Prezesa spółki, do której należy m.in. polska sieć dyskontów Biedronka, wyprzedził jedynie Americo Amorim. Portugalski przedsiębiorca jest właścicielem grupy Amorim Corticeira, największego na świecie producenta korka. W Polsce reprezentuje go spółka Dom Korkowy.

W ciągu kończącego się roku Amorim powiększył swój majątek ponad dwukrotnie. Według "Exame" opiewa on aktualnie na 4,5 mld euro, tymczasem w ub.r. nie przekraczał nawet 2 mld euro.

"Rewelacyjne wyniki finansowe Americo Amorim zawdzięcza zarówno dobrym rezultatom grupy Amorim Corticeira, jak i posiadanym udziałom w spółkach Galp Energia oraz Banco Popular" - napisał portugalski miesięcznik ekonomiczny.

Americo Amorim od 2008 r. regularnie przodował w rankingu najbogatszych biznesmenów Portugalii. Tylko w ub.r. wyprzedził go w tej klasyfikacji prezes grupy Jeronimo Martins.

W tegorocznym rankingu "Exame" za Soaresem dos Santosem uplasowała się inwestująca na rynku medycznym i konstrukcyjnym rodzina Guimaraes de Mello, a także Belmiro de Azevedo, właściciel grupy Sonae, głównego rywala Jeronimo Martins w portugalskim handlu. Ich majątki są wyceniane odpowiednio na 1,7 mld euro i 1,2 mld euro.

Alexandre Soares dos Santos był autorem jednej z najbardziej korzystnych dla grupy JM decyzji - wejścia na polski rynek detaliczny w 1995 r. i rozwinięcia dyskontów Biedronka. Lider polskiego detalu ma już ponad 65-procentowy udział w całości sprzedaży prowadzonej przez portugalską grupę.

Prezes detalisty jest głową rodziny Soares dos Santos, która jest właścicielem spółki Sociedade Manuel dos Santos. Firma ta posiada 56,1 proc. udziałów w grupie Jeronimo Martins. Przedsiębiorca zapowiedział, że w grudniu br. odejdzie na emeryturę.

Z rankingu przygotowanego przez "Exame" wynika, że 25 najbogatszych ludzi Portugalii powiększyło w br. swoje majątki o 16 proc. Łącznie ich fortuna opiewa na kwotę 16,7 mld euro, co stanowi 10 proc. wartości portugalskiego PKB

Podobał się artykuł? Podziel się!

  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8423

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 648989

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane