PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Prezes KRD: najwięcej nieterminowych zobowiązań należy do handlu

wnp.pl 14 kwietnia 2015 11:09

Prezes KRD: najwięcej nieterminowych zobowiązań należy do handlu

Problem z płatnościami wciąż istnieje, ale jednak z kwartału na kwartał jest coraz lepiej. Trzeba zaznaczyć, że mimo tych pozytywnych zmian, niespłacone zobowiązania wciąż stanowią barierę w prowadzeniu działalności gospodarczej - mówi wywiadzie dla wnp.pl Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów.

Czy polscy przedsiębiorcy nadal mają problemy z płatnościami? Powstaje dużo raportów, z których wnika, że maleją zatory płatnicze w Polsce.
- Problem z płatnościami wciąż istnieje, ale fakt, z kwartału na kwartał jest coraz lepiej. Liczba dłużników w Krajowym Rejestrze Długów od pewnego czasu utrzymuje się na stałym poziomie. Dobre sygnały płyną także z portfela należności polskich przedsiębiorstw, badania które przeprowadzamy wspólnie z Konferencją Przedsiębiorstw Finansowych już od sześciu lat. Średnio w portfelu przedsiębiorców pod koniec ubiegłego kwartału było 22,5 proc. nieuregulowanych w terminie faktur. Krócej czeka się też na zapłatę za wystawione faktury - średnio 3 miesiące i 12 dni, czyli o miesiąc i 9 dni krócej niż w najgorszym pod tym względem I kwartale 2013 roku.

Trzeba jednak zaznaczyć, że mimo tych pozytywnych zmian, niespłacone zobowiązania wciąż stanowią barierę w prowadzeniu działalności gospodarczej. Narzeka na nią ponad połowa firm (54,3 proc.), a co trzeci przedsiębiorca z powodu braku płatności od kontrahentów nie może w terminie regulować własnych zobowiązań.

Ilu dłużników jest zarejestrowanych w KRD?

- Na koniec I kwartału 2015 roku w bazie Krajowego Rejestru Długów znalazły się informacje o 5,8 mln nieopłaconych w ter minie zobowiązaniach, z czego 711 tys. to długi przedsiębiorców.

Które branże mają największe problemy z regulowaniem należności, a które można postawić za wzór uczciwości biznesowej?

- W każdej branży zdarzają się osoby, które postępują nieuczciwie w stosunku do swoich kontrahentów. Dlatego ciężko mówić, że któraś z branż jest wzorem uczciwości biznesowej. Dużo wynika także z ogólnej kondycji branży. Bo, mimo że wzrost PKB Polski wzrósł w 2014 roku o 3,3 proc. to np. transport, czy handel ucierpiały przez restrykcje na wschodzie, czy nowe przepisy o płacy minimalnej w Niemczech. Stąd mogły pojawić się wśród nich większe długi. Najwięcej nieterminowo regulowanych zobowiązań w bazie KRD, bo niemal 180 tysięcy, należy do handlu. 

Prezes Krajowego Rejestru Długów, BIG, weźmie udział w jednej z sesji VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Panel "Kapitał społeczny i gospodarka" odbędzie się 20 kwietnia 2015 r. Dowiedz się więcej o wydarzeniu www.eecpoland.eu

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7973

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane