PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Prezes KUKE: Sektor spożywczy jest jedną z branż najbardziej narażonych na upadłości

www.portalspozywczy.pl 17 maja 2013 13:02

Branżę spożywczą czeka trudny okres, ze względu na spadek popytu konsumenckiego w kraju i możliwe spowolnienie w eksporcie - uważa Dariusz Poniewierka, prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Jego zdaniem, branża spożywcza jest jednym z tych segmentów gospodarki, które najbardziej narażone są na ryzyko upadłości.

- Branża spożywcza, jest wysoko konkurencyjna i charakteryzuje się istotnym poziomem bankructw w sytuacji wzrostu gospodarczego, więc w okresie dekoniunktury gospodarczej sytuacja jeszcze się pogarsza. Ta branża przoduje w statystykach jeśli chodzi o ilość upadłości. Ryzyko działalności, związane ze sprzedażą z odroczonym terminem płatności w tej branży jest jedną z najwyższych w całej gospodarce - mówi Dariusz Poniewierka w rozmowie z serwisem portalspozywczy.pl.

Jak mówi, rok 2013 będzie dla branży spożywczej trudny. - W przypadku sprzedaży krajowej mamy do czynienia z osłabieniem aktywności gospodarczej i popytu, konsumenci zwracają uwagę ile kupują i za ile. W przypadku sprzedaży eksportowej, problemem, miejmy nadzieję, że tylko krótkookresowym, będzie fakt poddawania w wątpliwość jakości polskiej żywności i jej bezpieczeństwa. To na pewno, przynajmniej w krótkim okresie, wpłynie na wielkość sprzedaży eksportowej polskich przedsiębiorców - ocenia prezes KUKE.

Na podstawie ubezpieczeń kredytów eksportowych realizowanych przy ochronie ubezpieczeniowej KUKE ocenia on, że w ostatnim czasie ryzyko transakcji nie wzrasta. - Wzrost ryzyka nastąpił w poprzednich latach, od 2008 do 2011. Obecnie utrzymuje się na dość wysokim poziomie, ale nie widzimy przypadków istotnego wzrostu ryzyka związanego ze sprzedażą eksportową - mówi prezes KUKE.

- Odwrotnie jest na rynku krajowym - w ostatnim okresie nastąpił dość szybki i mocny wzrost ryzyka związanego ze sprzedażą z odroczonym terminem płatności - dodaje Dariusz Poniewierka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    0,55

  • Śr

    0,31

  • Min

    0,14

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7900

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane