PARTNER PORTALU
 • Partner portalu: Frigo Express

Prezes Makaronów: Dostawcy są dyskryminowani w relacjach z silnie skoncentrowaną dystrybucją

www.portalspozywczy.pl 16 kwietnia 2013 09:04

Negocjacje z sieciami handlowymi są trudne, ponieważ sieci, szczególnie dyskonty, opanowały bardzo dużą część rynku i proponują warunki niekorzystne dla dostawców. Wina leży także po stronie samych producentów, którzy decydują się na sprzedaż za wszelką cenę - ocenia prezes Makaronów Polskich Zenon Daniłowski.

- Niektóre dyskonty prowadzą w długim okresie politykę nieracjonalną, ponieważ żądają od producenta działalności non profit. Jest to droga donikąd, najczęściej kończy się nadmierną eksploatacją załogi i urządzeń, często kupionych z dotacji. Wielu krajowych producentów oferuje tak zwaną "podaż głodową", bo nie ma gdzie sprzedać swoich produktów. Dyskonty opanowały taką część rynku, że są właściwie głównym dystrybutorem. Warunki, które dyktują dostawcom, przy wahaniu cen surowców często kończą się stratą - mówi Zenon Daniłowski. Dodaje, że spółka Makarony Polskie w 2011 roku i w pierwszej połowie 2012 z jednym z dyskontów zrealizowała kontrakt z dużą stratą. Jak tłumaczy, firma nie mogła renegocjować ceny, ponieważ podpisała roczną umowę bez prawa wypowiedzenia.

- Teraz unikamy takich umów proponując niezmienne ceny tylko na okres trzech miesięcy. Moim zdaniem, powinna zostać wprowadzona możliwość zamieszczania w umowach klauzuli surowcowej. Nie rozumiemy, dlaczego dyskonty nie chcą wprowadzenia takiej klauzuli do umowy. Jeśli surowiec rośnie o 1 proc. to nie jest problem. Jednak cena pszenicy wzrosła w ubiegłym roku o około 20 proc. Przy produkcji w branży zbożowej to zjawisko mocno przekłada się na rentowność firm - ocenia prezes Makaronów Polskich.

Jego zdaniem, produkcja w naszym kraju jest bardzo rozproszona, nie ma u nas wielkich koncernów, a większość producentów to średnie przedsiębiorstwa.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  4,69

 • Śr

  3,62

 • Min

  1,99

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8523

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane