PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Prezes P.A. Nova: centra handlowe są opłacalne w miastach z 70-80 tys. mieszkańców

Autor: wnp.pl 6 września 2010 08:31

Prezes P.A. Nova: centra handlowe są opłacalne w miastach z 70-80 tys. mieszkańców

Rynek centrów handlowych w Polsce jest jeszcze dosyć spory. Myślę, że koniunktura w tym segmencie budownictwa potrwa co najmniej 4-5 lat - mówi portalowi wnp.pl prezes P.A. Nova, Ewa Bobkowska.

Szefowa budowlano-deweloperskiej spółki z Gliwic przypomniała, że wraz nadejściem kryzysu finansowego wstrzymano wiele rozpoczętych lub planowanych projektów centrów handlowych. Jej zdaniem, takich inwestycji w Polsce może być nawet kilkadziesiąt.

Bobkowska podkreśliła, że budowa centrum handlowego jest opłacalną inwestycją w miastach liczących co najmniej 70-80 tys. mieszkańców. Takie miasta są w stanie zapewnić zysk jednemu tego typu obiektowi, a nie 2-3, jak zakładano podczas dużego boomu inwestycyjnego. Natomiast w miastach liczących od 20 do 60 tys. mieszkańców dobrze sprawdzają się parki handlowe, które nie posiadają tak dużej powierzchni i wysokiego standardu wykończenia. Zazwyczaj mieszczą od kilku do kilkunastu podmiotów.

- Obecnie budujemy trzy takie parki handlowe oraz planujemy kolejne w Stalowej Woli i Zamościu. Ten rynek obiektów handlowych jest bardzo chłonny i nie mamy problemu ze skompletowaniem najemców. Z kolei pod koniec października otwieramy naszą galerię handlową w Przemyślu. Podobny obiekt, o powierzchni najmu liczącej 21 tys. mkw., zamierzamy zacząć budować w przyszłym roku w Kędzierzynie-Koźlu - powiedziała Bobkowska.

-  Przygotowanie i wykonanie inwestycji „galeryjnej" zajmuje ok. 3 lat. Dlatego w tym segmencie jest jeszcze dużo miejsca i jakoś nie wchodzimy sobie w drogę z innymi firmami - dodała. Bobkowska wskazała, że centra handlowe okazały się bardzo korzystną niszą w ostatnich latach, gdy wyhamowało budownictwo mieszkaniowe, a wiele firm skupiło się na niskomarżowych projektach infrastrukturalnych.

- Branża budowlana najgorsze ma już za sobą. Zobaczymy jak będzie wyglądał przyszły rok. Z naszego punktu widzenia i stanu portfela będzie on dobry. Mamy dużo podpisanych umów i szykujemy się do zawarcia następnych. Od pewnego czasu wyczuwam też ożywienie dla całej branży budowlanej - podsumowuje Bobkowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7804

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 706264

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane