Prezes P.A. Nova: Rynek komercyjny się kończy

Autor: PAP 18 marca 2015 18:51

P.A. Nova oczekuje, że w tym roku przychody utrzymają się na podobnym rdr poziomie. Ich wzrost nastąpi w 2016 r., kiedy pojawią się przychody z najmu galerii w Jaworznie, parków handlowych w Krośnie i Kamiennej Górze oraz hali produkcyjnej w Wilkowicach - poinformowali przedstawiciele spółki.

"Przychody z zewnątrz, czyli z usług budowlanych, deweloperskich i projektowych, powinny być w tym roku podobne rdr. W tym przypadku backlog wynosi ok. 120 mln zł. Także przychody z najmu nie powinny ulec istotnej zmianie. W tej sytuacji przychody ogółem powinny być podobne jak w roku 2014" - powiedziała na konferencji prasowej Ewa Bobkowska, prezes spółki.

W 2014 r. P.A. Nova zanotowała ok. 3-proc. wzrost przychodów do 172,2 mln zł. Przychody ze sprzedaży usług budowlanych, deweloperskich i projektowych wyniosły 123,3 mln zł, przychody z najmu sięgnęły 42,7 mln zł, a przychody działu informatycznego wyniosły 6,2 mln zł.

Jarosław Broda, wiceprezes spółki, poinformował, że przychody z najmu powinny wzrosnąć w roku 2016. "W tym roku naszym celem jest otwarcie Galerii Galena w Jaworznie. Termin wyznaczyliśmy na listopad. Przychody z najmu tego obiektu mocno wpłyną na obroty w 2016 r. Szacujemy, że będzie on przynosił ok. 5 mln euro rocznie" - powiedział Broda.

"Ponadto pod koniec roku oddamy do użytku dwa parki handlowe - w Krośnie i Kamiennej Górze - z których jeden będzie generował ok. 310 tys. euro przychodów rocznie, a drugi ok. 400 tys. euro. Do tego dojdzie hala produkcyjna w Wilkowicach z 420 tys. euro przychodów z najmu rocznie" - dodał.

Poinformował, że zakończenie budowy wspomnianych obiektów pozwoli spółce zwiększyć łączną powierzchnię z najmu na koniec 2015 r. do ok. 110 tys. m kw. z ok. 72 tys. m kw. na koniec 2014 r.

Zdaniem Bobkowskiej także przychody z zewnątrz pójdą w przyszłym roku w górę. "W tym roku wszystkie siły rzuciliśmy na galerię w Jaworznie. To będzie największy obiekt tego typu w naszym portfolio, z powierzchnią najmu 31,5 tys. m kw. Co prawda w przygotowaniu mamy kolejne parki handlowe, ale to już nie będzie ta skala. Dlatego zakładamy, że będziemy mogli w większym stopniu skupić się na usługach zewnętrznych" - powiedziała.

Prezes podała, że P.A. Nova zamierza koncentrować się na budowie obiektów przemysłowych, gdyż rynek komercyjny szybko się kurczy.

"Nasycenie galeriami handlowymi i parkami handlowymi jest duże, dyskonty spowalniają ekspansję - rynek komercyjny się kończy. Z kolei popyt na obiekty przemysłowe i magazynowe jest duży. Widać m.in. zainteresowanie ze strony inwestorów, którzy do tej pory chcieli ulokować produkcję na Ukrainie, czy w Rosji" - powiedziała.

W zeszłym roku P.A. Nova sprzedała parki handlowe w Andrychowie i Stalowej Woli za ponad 17 mln zł. "Obecnie wśród obiektów w naszym portfelu do sprzedaży nadaje się galeria w Przemyślu, jednak na razie trwa tam przegląd najemców. Planujemy także w I kwartale 2016 r. otworzyć w niej kino. Zakładamy, że galeria będzie wówczas w niemal 100 proc. wynajęta i w przyszłym roku będzie gotowa do sprzedaży" - powiedziała Bobkowska.

Dodała, że spółka nie widzi na razie potrzeby zbycia parku handlowego w Myszkowie, który planowała sprzedać wraz z obiektami w Andrychowie i Stalowej Woli.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    8,10

  • Śr

    5,83

  • Min

    3,94

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 8846

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane