Prezes PIH: Brak jednolitej kontroli żywności szkodzi konsumentom i gospodarce

dlahandlu.pl 29 stycznia 2013 07:15

Polska Izba Handlu wskazuje, że w wypadku wykrycia takich przypadków jak z solą wypadową, podrabianym suszem jajecznym czy trutką na gryzonie, które mogły trafić do odbiorców i konsumentów ważna jest nie tylko szybkość, lecz również sposób postępowania.

- Brak szybkiej i rzetelnej informacji o źródłach zagrożonych produktów prowadzi do rozmycia odpowiedzialności i rozłożenia jej na całą branżę. Poza zagrożeniem dla konsumenta szkodzi to również polskiej gospodarce - mówi Waldemar Nowakowski, Prezes Zarządu Polskiej Izby Handlu.
W związku z kolejną sytuacją wykrycia szkodliwej substancji w dużej partii produktów spożywczych (środek gryzoniobójczy w mleku w proszku do wyrobu słodyczy) Polska Izba Handlu przypomina o wniosku skierowanym w ubiegłym roku do premiera oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi, w którym apelowała o utworzenie jednolitej kontroli żywności w Polsce, w miejsce 7 odrębnych instytucji, które obecnie się tym zajmują.
- W sytuacji, w której sektor produkcji i handlu żywnością boryka się z obniżoną koniunkturą nie możemy sobie pozwolić na dalsze naruszenie wizerunku polskich produktów. Narażona jest także wiarygodność Polski jako partnera handlowego, a produkty, którym nie można ufać - zwyczajnie nie będą się sprzedawać - dodaje prezes Izby .
- Jeśli polski rząd, mimo tylu alarmujących przesłanek będzie nadal zwlekał z ujednoliceniem i opracowaniem transparentnych mechanizmów kontroli żywności od pola do stołu, polskie produkty spożywcze nadal mogą tracić zaufanie konsumentów w kraju, jak również odbiorców zagranicznych - ostrzega Nowakowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • b. prac sieci spec. HACCP/AL80 2013-01-29 17:12:54

  Witam, tak długo droga p. Marto, jak będzie istnieć 7 instytucji kontrolnych w branży spożywczej (handel i produkcja żywności)tak długo będzie bur....w niby nadzorowaniu żywności pod względem kontroli.Każda z tych instytucji odp. za bezpieczeństwo naszej żywności krajowej i tej importowanej podlega różnym ministerstwom-a oni ze sobą jak ci z parlamentu tak ci ze sobą nie współpracują.Lek.Wet. gonią za dodatkowym groszem, Insp. Sanepidu za najniższą krajową pensję nie rusza tyłka zza biurka i tak to się kręci.

  Konia temu z rzędu kiedy z nie przymuszonej woli inspektor IHARiS,PIH,czy wspomniani wyżej udali się do zakładu produkującego lub marketu żywność, nie oni tylko przyjdą na tz, donos lub po aferze.medialnej.

  Wszystkim z tym dobrze, urzędasom z ministerstwa,inspektorom bo to takie polskie, byle jakości . Wiem coś na ten temat bo pracowałem 15 lat jako specjalista HACCAP. Jeszcze za śp. "Leperra" za rządów Kaczyńskiego był projekt połączenia tych instytucji kontrolnych w jedną, co było by zapewne dobre, ale obawa o koryta w cenralach to spadło na panewce-mam pytanie do POHiD co oni na to tak "dbają o obce markety" co na to PSL które ma wszystkie koryta związane z polską żywnościa. Puki co to Polska , my wszyscy tracimy na renomie i wizerunku bo tak naprawdę przez ich nic nie robienie traci POLSKA ŻYWNOŚĆ. Na razie jest ona nie koniecznie wszystka bezpieczna: sól,susz jajeczny,mąka,wielokrotne życie przetworów w marketach-niby nie ma zwrotów( ha,ha)ile jeszcze tych przypadków wykrytych i tych nie wykrytych. Puki co to Unia na wniosek Słowacji zastanawia się co z tą "Polską żywnością" Pozdrawiam-AL/80

 • Marta 2013-01-29 15:06:59

  Nie tylko brak kontroli ale brak reakcji rządu i służb podległych rządowi. Nie ujawniono zakładów stosujących sól drogową , bo jak można byłoby im zaszkodzić? Prokuratura zataiła jakie to firmy stosowały tę sól. To znaczy,że firmy produkujące żywność nie maja laboratoriów i nie badają komponentów użytych do produkcji.To samo dotyczy suszu jajecznego. Ujawniono tylko producenta mleka w proszku z trutką na szczury w Szczekocinach. W mojej ocenie bardzo to szkodzi wszystkim producentom , także tym niewinnym . Bo ja prawie już nie kupuję przetworzonej żywności.

ZOBACZ WSZYSTKIE (2)


WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

 • Max

  9,98

 • Śr

  7,38

 • Min

  4,49

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 9264

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane