PARTNER PORTALU
  • Partner portalu: Frigo Express

Prezes PIH: Tylko przez integrację dostawcy mogą skompensować siłę sieci handlowych

Autor: PIH 11 czerwca 2015 13:29

- Coraz więcej mówi się o inicjatywie Ministerstwa Rolnictwa mającej na celu przeforsowanie samoregulacji opartej o tzw. zasady dobrych praktyk w relacjach handel-dostawcy. Na wypadek gdyby do takiej samoregulacji nie doszło – w Sejmie złożony został projekt ustawy o zwalczaniu nieuczciwych praktyk rynkowych, którego dalsze procedowanie uzależnione jest od przyjęcia kodeksu dobrych praktyk. Nie mówimy tu zatem tak naprawdę o „samoregulacji”, ale o presji rozpoczętego procesu legislacyjnego – zwraca uwagę prezes Polskiej Izby Handlu, Waldemar Nowakowski.

- Rzecz jednak leży nieco gdzie indziej – w samej filozofii nowoczesnego handlu – rolą sieci handlowej jest troska o konsumenta, rolą dostawcy jest promowanie swoich towarów. Taki jest podział zadań w łańcuchu oraz w handlu. Należy pamiętać, że minęły czasy kiedy udawało się sprzedać wszystko – dlatego też wsparcie sprzedaży swoich towarów z samej doktryny handlu powinno znajdować się w obszarze zainteresowania dostawców. Oni też powinni się integrować, aby móc efektywniej negocjować warunki sprzedaży. Dlatego to co się wydarzyło należy oceniać raczej przez pryzmat polityki nie gospodarki i brak odpowiedniej konsolidacji wśród dostawców. Istnieją przykłady firm, które wiedzą, że tylko przez integrację mogą skompensować siłę sieci handlowych – stwierdza prezes Izby.

Nikt nie neguje konieczności przestrzegania prawa, umów i zasad współpracy opartych na ekwiwalentności – taki jest zresztą europejski trend i jeżeli da się to zrobić bez zbędnych regulacji to dobrze. Natomiast zaczynamy tu mówić o sytuacji kiedy handel staje wobec konieczności dokonywania wyborów pomiędzy narzucanymi rozwiązaniami, co zaburza swobodę działalności gospodarczej i dzisiejsze ograniczenia w przyszłości uderzą w równym stopniu w dostawców jak i w handel, a stracą na tym konsumenci. Różnica pomiędzy handlem, a innymi podmiotami łańcucha polega na tym, że handel nie ma się do kogo zwrócić o ochronę – podsumowuje Nowakowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WYBRANE DLA CIEBIE


BĄDŹ NA BIEŻĄCO

  • Max

    9,99

  • Śr

    6,14

  • Min

    4,66

ProduktySklepyRegiony

OGŁOSZENIA

Ilość aktualnych ofert: 7690

SZUKAJ PRZETARGÓW

Ilość aktualnych ofert: 707248

POLECANE OFERTY

Ilość aktualnych ofert: 397 662

SZUKAJ OBIEKTÓW KONFERENCYJNYCH

Wyszukiwanie zaawansowane